Obama jmenoval novým ministrem obrany Panettu

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes podle očekávání jmenoval novým ministrem obrany dosavadního šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Leona Panettu. Nový šéf Pentagonu vystřídá Roberta Gatese, který byl ve funkci již za Obamova předchůdce George Bushe a je vůbec nejdéle sloužícím americkým ministrem obrany. V čele CIA stane nynější velitel spojeneckých sil v Afghánistánu David Petraeus.

O změnách na nejvyšších místech se dlouho spekulovalo. Některé zdroje z Washingtonu naznačily, že Petraeusův a Panettův přesun souvisí s Obamovou prezidentskou kampaní v roce 2012. Bílý dům chce prý zajistit pro populárního Petraeuse vysokou funkci, aby republikánům zabránil v jeho nasazení proti Obamovi.

Deník The New York Times pak upozorňuje, že přesun Panetty na ministerstvo obrany a Petraeuse do čela CIA je příznakem toho, jak se mezi těmito bezpečnostními složkami v poslední době stírají hranice. Armáda v Afghánistánu a Pákistánu stále více podniká utajené operace. Ústřední zpravodajská služba zase v posledních letech letech provádí stále více vojenských operací. Provozuje například bezpilotní letouny, jejichž nálety tvoří významnou součást americké strategie v Afghánistánu a Pákistánu.

Obama dnes také jmenoval nového amerického velvyslance v Afghánistánu. Stane se jím profesionální diplomat Ryan Crocker. Petraeuse pak v čele spojeneckých sil v zemi nahradí generál John Allen.