Obětí tornád je už přes 310

Washington – Počet obětí ničivých tornád, bouří a lokálních záplav na jihu Spojených států už překročil tři stovky. Nová oficiální bilance uvádí nejméně 318 mrtvých, z toho 210 jich hlásí nejhůře postižený stát Alabama; statistiky ale ještě porostou. Podly agentury AP tak jde o nejhorší podobnou pohromu od 30. let 20. století. Další stovky až tisíce lidí utrpěly zranění, přes 10 tisíc jich nemá střechu nad hlavou a až milion domácností je bez proudu. Oblast navštívil americký prezident Barack Obama.

„Odhaduji, že naprostou zkázu máme na délce pět až šest kilometrů a v šířce někde až kilometr. Máme čtvrti, které jsou vymazané z mapy, podniky, které už nikdy nebudou obchodovat, a tisíce a tisíce lidí, kteří přišli o veškerý majetek,“ prohlásil starosta města Tuscaloosa Walt Maddox.

Prezident USA Barack Obama:

„Chci, aby každý Američan zasažený touto katastrofou věděl, že federální vláda udělá všechno, co je v jejích silách, aby mu pomohla s obnovou. Už jsem mluvil s guvernéry Alabamy, Virginie, Mississippi, Tennessee a Georgie a řekl jim, že jsme připraveni pomoci jakýmkoliv způsobem.“

Video Reportáž Martina Jonáše
video

Reportáž Martina Jonáše

Dalšími dvěma nejpostiženějšími státy jsou Tennessee a Mississippi. Celkem tornáda a bouře řádily v osmi státech. Další lidé zahynuli v Arkansasu, v Georgii, ve Virginii, v Louisianě a v Kentucky. Do nejhůře postižené Alabamy už míří federální pomoc. Pomalu se obnovují dodávky elektřiny pro milion obyvatel, kteří zůstali bez proudu. Do pátrání po pohřešovaných jsou nasazeny tisíce vojáků a členů národní gardy. V sedmi zasažených státech dál trvá stav ohrožení.

Jeden z nejhorších rojů tornád v dějinách USA během posledních dnů způsobil mnohamiliardové škody v dolarech i rozsáhlé výpadky elektrického proudu. V některých oblastech byly srovnány se zemí celé čtvrti, stromy i sloupy elektrického vedení byly vyvráceny. Tento týden bylo v oblasti zaznamenáno více než 160 silných tornád.

Jeaney Grayová, jejíž dům zasáhlo tornádo:

„Svůj dům jsem poznala jenom podle toho, že na té hromadě trosek leží moje auto.“

0

Největšímu počtu obětí na životech způsobených tornády za poslední čtyři dekády se nepodařilo zabránit přesto, že američtí meteorologové mají k dispozici nejmodernější techniku. V některých oblastech byli lidé varováni i 24 minut před příchodem tornád, ta byla ale tak široká a silná, že jim řada lidí nestačila uniknout.

Zničené oblasti v Alabamě dnes navštívil prezident Barack Obama, který se chce osobně seznámit s rozsahem škod a utrpením obětí přírodní katastrofy. Slibuje, že finanční pomoc Washingtonu alespoň zmírní škody, které se budou počítat na miliardy dolarů. Americká média přitom konstatovala, že šéf Bílého domu se poučil z loňského masivního úniku ropy v Mexickém zálivu. Tehdy se do postižené oblasti podíval až s velkým zpožděním a čelil za to kritice.