Chytré telefony prozradí každý krok svého uživatele

Praha – Chytré telefony získávají na oblibě. Jejich uživatelé si však často ani neuvědomují, jaké úskalí používání tohoto výkřiku moderní techniky skýtá. Výrobci telefonů teď jen neochotně přiznávají, že vědí o každém kroku svých zákazníků. Chytré mobily si totiž ukládají informace o veškeré aktivitě majitelů, a to včetně jejich polohy nebo toho, komu volají a na jaké internetové stránky se dívají.

Společnost Apple se dostala pod palbu zákazníků i odborníků poté, co se ukázalo, že její iPhony ukládaly informace o poloze svých majitelů. Pomocí aplikace iPhone Tracker si může každý majitel iPhonu zjistit, kde se pohyboval třeba před půl rokem. Problém je ale v tom, že to může udělat každý, komu se telefon dostane do ruky. „Je to skandální. Žádný zákon neumožňuje sledovat pohyb lidí bez soudního příkazu,“ míní výkonný ředitel Katana Forensics Sean Morrissey.

Jenže Apple a Google, ke kterým teď kauza ohledně sběru dat přilákala pozornost, nejsou jediní, kdo podobná data schraňuje. Sbírá je třeba i Windows Phone 7 z dílny Microsoft. Firma teď nicméně tvrdí, že informace o místě, kde se uživatel nachází, sbírá jen s jeho souhlasem a pouze v případě, že konkrétní aplikace vyžaduje informace o poloze. Takto získaná data pak ukládá ve své databázi. Jak dlouho tam zůstanou, ovšem Microsoft tají.

Video Reportáž Jana Beránka
video

Reportáž Jana Beránka

Reportáž Jana Beránka

2904

Komentář Petra Krčmáře

Luděk Vokáč, redaktor Mobil.cz:

„Smartphony o nás toho ví tolik, že brzy půjde i předvídat, jak se budou jejich majitelé chovat. A to jsou pro výrobce i pro reklamky cenná data.“

Chytré telefony ale skrývají ještě jedno riziko. Začaly zajímat počítačové piráty, kteří využívají toho, že si zatím uživatelé neuvědomují, jak citlivá data v mobilu nosí. Množství objevených chyb v operačních systémech pro mobilní zařízení se jen loni zvýšilo o dvě pětiny na 163 a podle odborníků mají právě útoky na mobily v letošním roce největší potenciál růstu. Stejně jako z počítačů kradou piráti z mobilních telefonů třeba údaje o osobním bankovnictví. Zajímají je ale také třeba intimní fotografie.

Na druhou stranu existuje i řada dalších služeb, kterým o sobě říkáme spoustu věcí sami a dobrovolně. Mezi ně patří třeba Facebook nebo Twitter. To, jaký rozmach v posledních letech sociální sítě zažily, podtrhuje názor zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga, že soukromí je přežitek dvacátého století.