Konflikt v Gyöngyöspatě řeší vláda přísnějšími sankcemi

Budapešť – Po sérii krvavých incidentů v romské osadě poblíž vesnice Gyönygyöspata se maďarská vláda rozhodla důsledněji trestat rasově motivované zastrašování. Během čtvrtečního střetu radikálních nacionalistů z blízkého výcvikového tábora organizace Véderő (Obrana) s nedaleko žijícími Romy utrpěli zranění čtyři lidé. Dozvuk lokální potyčky se dostal až na jednací stůl vlády, která hodlá za podobné konflikty udělovat pokuty či vězení.

Srážky před několika dny vypukly poté, co členové Véderő v polních uniformách za podpory některých svých stoupenců z řad místních obyvatel začali provokovat romské obyvatele a házet kameny na jeden jejich dům. Došlo ke rvačkám, při nichž zasáhla policie a několik lidí zadržela. Romové v obci Gyönygyöspata však již několik týdnů žijí ve strachu, i když v obci na každém rohu nyní hlídkují policisté. „Řekněte, je to náhoda, že právě tady na konci osady chtěli cvičit se zbraněmi?“ namítá obyvatel romské osady.

Radikální skupiny organizují několik týdnů hlídky v některých obcích na severu a severovýchodě země, kde je velká chudoba a nezaměstnanost. Tvrdí, že je jejich povinností „obnovit veřejný pořádek v oblastech s velkou mírou kriminality“. Bývalý socialistický premiér Ferenc Gyurcsány nabídl romské komunitě v Gyöngyöspatě milion forintů (přes 90 tisíc korun).

Video Reportáž Ladislava Kerekeše
video

Reportáž Ladislava Kerekeše

Bývalý starosta vesnice situaci nezvládl a odstoupil. Jedním z kandidátů nově vypsaných voleb je Tamás Eszes, velitel Obrany, jehož podporuje krajně pravicový Jobbik. „Když vyhraje kandidát Jobbiku, tak půjdeme - pěšky nebo jinak. Půjdeme pryč, protože takhle to dál nejde,“ dodává jeden z obyvatelů romské osady.

Ke konfliktu přitom dochází v době, kdy Maďarsko předsedá Evropské unii. Právě jedním z priorit jeho předsednictví bylo řešení problémů s Romy. Vláda už přijala nařízení, podle kterého je možné osoby z různych polovojenských organizací za výtržnosti trestat vysokými pokutami či odnětím svobody.

Policisté dohlížejí na bezpečnost ve vesnici
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24