Při protestech v Sýrii přišlo o život víc jak 600 lidí

Dará - Počet obětí protestů v Sýrii překročil už šest set. Boje přitom pokračují dál, hlavně ve městě Dará, které se nachází zhruba sto kilometrů jižně od hlavního města Damašku. Vláda tam nepřestává vysílat armádní posily. Při pátečních nepokojích tam zemřely desítky lidí, v neděli dalších šest osob. Městem dnes procházely oddíly vojska a s tanky za zády prohledávaly domy a odváděly muže starší 15 let. Skoro každý už má v rodině někoho zatčeného. Lidé se bojí vycházet na ulici, protože na ně míří odevšad vojenští odstřelovači.

Syrský prezident Bašár Asad ignoruje volání po své rezignaci. Snaží se Syřany zklidnit politickými ústupky. Odvolal výjimečný stav a premiér Ádil Safar v sobotu oznámil, že vláda vypracuje politické, právní a hospodářské reformy.

„Žádáme OSN, aby zasáhla co nejdříve, protože to, co se v naší zemi děje, je horší než to, co říkají média. Žádáme OSN, aby přišla, protože každou minutu zemře jeden muž nebo žena a zbytečně je prolévána další krev. “

„Město je obléháno, není tu voda, ani potraviny a chybí léky.“

Video Při protestech v Sýrii přišlo o život víc jak 600 lidí
video

Při protestech v Sýrii přišlo o život víc jak 600 lidí

Brutalita syrské armády se stupňuje. Město Dará obsadily desítky tanků a bombardují historickou čtvrť, vojáci rabují domy a zabíjejí civilisty. Svědkové z místa vypovídají, že muže odvážejí v autech neznámo kam. Ulice jsou liduprázdné, na střechách odstřelovači. Do rukou armády padla i hlavní mešita – právě odtud povstalci řídili akce odporu proti prezidentovi.

Proti střelbě do neozbrojených civilistů protestují lidé po celé zemi. Někteří vojáci prý odmítli takové rozkazy plnit a raději dezertovali. Vesničané prchají do Turecka, kde čekají v provizorních táborech, až násilí skončí.