Před soudem stane bývalý egyptský ministr financí

Káhira – Bývalý egyptský ministr financí Júsuf Butrus-Ghálí čelí obvinění z korupce, a tak stane před káhirským soudem. Do února přitom předsedal výboru Mezinárodního měnového fondu. Byl také vůbec prvním ministrem financí z rozvojové země, který tento post získal. Před soud by se měl dostavit i bývalý egyptský premiér Ahmad Nazíf nebo šéf resortu vnitra.

Všichni čelí obvinění, že zpronevěřili ze státních fondů dvaadevadesát milionů egyptských liber. U policejního výslechu už byl i exprezident Husní Mubarak. „Upřímně řečeno, jsem rád, že takhle skončil. Mubarak musí být stíhán, stejně tak jeho děti a manželka. Oni byli centrem korupčního spiknutí, které vysávalo zemi,“ podotkl obyvatel Káhiry Magdy Abd El-Baset.

Mubarak i jeho synové jsou vyšetřováni kvůli násilnému potlačení lednových a únorových protivládních nepokojů. Z obdobného činu je obžalován i šéf resortu vnitra Adlí. Zemi teď přechodně do září řídí armáda. Tehdy by se totiž měly uskutečnit parlamentní volby. Nová hlava státu pak bude známá zřejmě o dva měsíce později.

Video Reportáž Barbory Peterové
video

Reportáž Barbory Peterové