Rudoarmějcům s lodičkou a onucemi odzvonilo

Moskva - Ruská armáda kvůli převlékání do nových uniforem přijde o většinu svých tradičních atributů - nejen s holínkami a onucemi, ale i s lodičkami, které neodmyslitelně pokrývaly hlavy ruských, respektive sovětských vojáků přinejmenším od válečných dob. Napříště budou mít vojáci na hlavách barety, které si hromadnou premiéru užijí na slavnostní přehlídce 9. května a od léta je budou nosit i vojska, která barety dosud nepoužívala.

Lodičkám se v Rusku říká „pilotky“, protože se poprvé objevily za první světové války jako součást uniformy vojenských letců. Měly tu výhodu, že se daly před letem bleskově složit do kapsy, což by s tradiční důstojnickou čepicí o velikosti menšího letiště dost dobře nešlo. Zřejmě z podobných praktických důvodů lodička v předvečer druhé světové války vytlačila i čepici rudoarmějců, zvanou „buďonovku“. V současnosti se „lodičky“ nosí jen v ruském letectvu a vojenském námořnictvu.

Ani baret není v Rusku úplný nováček. Modré tradičně patří výsadkářům, černé námořní pěchotě a přišly mu na chuť i další jednotky, a tak maskované barety nosí i členové speciálních jednotek ministerstva vnitra, zelené zase pohraničníci či oranžové jednotky ministerstva pro mimořádné situace. Zatímco v Izraeli příslušníci ozbrojených sil nosí barety až 13 různých barev, Rusové si i v budoucnu mají vystačit s méně pestrou paletou. Modré „výsadkářské“ barety mají nosit všichni příslušníci vzdušných sil, námořní pěchota a pobřežní jednotky černé a zbytek vojsk barety zelené. Tím samozřejmě nezanikne dosavadní nejrozšířenější polní čepice v maskovacích barvách. O tom, kdy si k uniformě vzít čepici a kdy baret, by napříště měl rozhodovat velitel jednotky.

Záměr změnit ruské vojenské uniformy vyvolal i spoustu nepříznivých reakcí a posměšků. „Reformátoři“ se prý jen opičí po Západu; zejména bývalí výsadkáři pochybují, že rozmnožení baretů, dosud vyhrazených elitním jednotkám, skutečně pozdvihne bojeschopnost. Prý to dopadne stejně jako s nedávným přejmenováním zkorumpované a vysmívané „milice“ na policii.