V Keni se pobili pastevci

Isiolo (Keňa) - Střety mezi pasteveckými kmeny v severní Keni u hranic s Etiopií si v úterý vyžádaly život nejméně 38 Keňanů. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tamní úřady. V odlehlé vyprahlé oblasti proti sobě bojovali Keňané a příslušníci etiopského kmene Merrill, známého také pod názvem Dasseneč.

Střety se odehrály v hraniční oblasti u jezera Turkana. Oběti jsou z velké části rybáři a pastevci ze stejnojmenného kmene. Keňský kmen Turkana a kmen Dasseneč ze sousední Etiopie se ve vyprahlé oblasti roky přou o pasteveckou půdu.

Krádeže dobytka a odvetné útoky jsou v odlehlé oblasti na denním pořádku a boje mají často za následek oběti na životech. Úterní střet byl podle AFP jedním z nejkrvavějších v posledních letech. Proč násilnosti vypukly zatím není známo. Keňské úřady navázaly kvůli řešení úterního incidentu spolupráci s etiopskou vládou.

Nomádské kmeny, které obývají severní Keňu a přilehlou část Etiopie se kvůli pastvinám a dobytku střetávají už několik století. Boje mají často za následek oběti na životech, jsou vypalovány domy a kmeny si vzájemně dobytek kradou.