Německo soudí Rwanďany za válečné zločiny

Berlín - Vůdci povstalců ve Rwandě stojí před německým soudem. Jsou obviněni ze zabíjení a znásilňování v republice Kongo v letech 2008 a 2009. Hrozí jim nejméně 15 let vězení. Oba patří k organizaci, která se ve východní části země podílela na konfliktu s pěti miliony obětí. V roce 2009 byli zatčeni v Německu, kde se usadili a odkud měli řídit akce rebelů.

V německém Stuttgartu dnes začal soud s dvojicí Rwanďanů - Ignacem Murwanashyakou a Stratonem Musonim. Podle obžaloby měli tito muži velet hutským milicím, které v letech 2008 a 2009 zabily přes 200 lidí, většinou konžských civilistů. Jejich vojáci také znásilňovali a nutili děti, aby sloužily jako vojáci hnutí Demokratické síly pro osvobození Rwandy (FDLR). 

Murwanashyaka i Musoni čelí obvinění z 39 válečných zločinů a z 26 zločinů proti lidskosti. V listopadu 2009 byli zatčeni v Německu, kde se usídlili v Mannheimu a Neuffenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko. Odtud podle obžaloby řídili pomocí laptopů a mobilních telefonů akce rebelů. 

Proces byl krátce po zahájení přerušen. Obhajoba napadla složení spolkového státního zastupitelství, které vypracovalo žalobu. Advokáti tvrdili, že obžalovaní nemohli nahlížet do spisu. „To odporuje právu na spravedlivý proces,“ prohlásila obhájkyně Murwanashyaky Ricarda Langová.

Proces je prvním soudem, který se v Německu koná na základě principu univerzální jurisdikce. Ta umožňuje stíhat cizince za válečné zločiny či genocidu, i když se odehrály v zahraničí, v tomto případě v Kongu.