Pákistánci zveřejnili fotky z místa činu

Washington – Na veřejnost se dostaly další snímky, které pořídila pákistánská tajná služba jen několik hodin po zabití zakladatele teroristické sítě al-Káida. Na třech různých záběrech jsou těla mužů zabitých uvnitř bin Ládinovy rezidence. Jeden z nich, oblečený v tričku, rysy v obličeji připomíná bin Ládina a podle médií by mohl být teroristovým synem. Američané po akci oznámili, že kromě Usámy bin Ládina byl v akci zabit jeho syn, dva kurýři al-Káidy a manželka jednoho z kurýrů. Článek obsahuje drastické fotky mrtvých z bin Ládinova domu.

U domu, ve kterém se bin Ládin skrýval, pobývá i zpravodaj ČT Tomáš Etzler. „Celý komplex hlídá několik vojáků s automatickými puškami. Z domu se stala jakási turistická atrakce, schází se tam desítky místních obyvatel, kteří si dům fotí a natáčejí na video. Je tady i velké množství novinářů, včetně CNN, FOX, BBC. Dům se začal stavět v roce 2003 a dokončen byl v roce 2005. Otázkou ale zůstává, kdy se do něj bin Ládin přestěhoval a co s ním dál bude,“ uvedl Etzler. Existují obavy, že se stane památníkem nejobávanějšího teroristy všech dob. I když bude dům zbourán, zůstane na místě parcela, která bude dům dál připomínat.

Američané použili neviditelný vrtulník

Video USA nezveřejní fotky bin Ládina
video

USA nezveřejní fotky bin Ládina

USA nezveřejní fotky bin Ládina

5.5.2011, Z12

Vstup Michala Kubala a Tomáše Etzlera

Americké komando možná použilo k útoku na úkryt teroristy Usámy bin Ládina vrtulník vybavený technologií stealth, která znemožňuje zachycení letadla radarem. Podle odborníků oslovených CNN to naznačují trosky jednoho ze strojů, který při akci havaroval. Dosud se přitom nevědělo, že by USA měly vrtulník vybavený touto technologií.

Jeden z amerických strojů se při přistávání u bin Ládinovy rezidence v severním Pákistánu v noci na pondělí zřítil a členové komanda ho po skončení akce vyhodili do vzduchu. Na veřejnost se ale dostaly snímky zachované ocasní části, které podle odborníků nepřipomínají žádné známé vrtulníky.

Zachovalá část helikoptéry měla zvláštně prolamovaný tvar, jaký lze najít i u letounů vybavených technologií stealth. Na ocasní části také byla kapota, která podle odborníků zřejmě měla tlumit hluk vyvolaný zadní vrtulí. Islámábád nicméně tvrdí, že Američané využili k nepozorovanému proniknutí hluboko do pákistánského území slepá místa v nedostatečně zahuštěné radarové síti. Trosky zříceného vrtulníku pákistánská vláda zabavila.

Pákistán hrozí armádní odvetou za akce cizích zemí na jeho území

Pákistán varoval, že kterákoliv země, jež by v budoucnu uskutečnila nepovolenou akci na území Pákistánu, by čelila „katastrofálním důsledkům“ ze strany jeho armády. Prohlásil to dnes tajemník pákistánského ministerstva zahraničí Salmán Bašír v narážce na operaci amerického komanda, jež v pondělí zlikvidovalo teroristického vůdce Usámu bin Ládina, aniž o tom byla pákistánská vláda uvědoměna.

„Cítíme, že nehoda či špatný odhad by vyústily v hroznou katastrofu,“ řekl Bašír. „Pákistánské bezpečnostní síly nejsou ani nekompetentní ani lhostejné ke své svaté povinnosti chránit Pákistán. Nemůže být pochyb, že jakékoliv opakování takové akce bude mít katastrofální důsledky.“

Islámábád o americké akci nevěděl

Úkryt bin Ládina jen několik desítek kilometrů od pákistánské metropole vyvolal ve světě spekulace o tom, zda pákistánská rozvědka ISI o teroristově útočišti nevěděla. V uplynulých letech se objevovaly informace o tom, že přinejmenším část pracovníků ISI má úzké vztahy s islámskými radikály.

Z obav před možným varováním bin Ládina také Američané Islámábád předem o akci vůbec neinformovali. Podle agentury AP vstoupily vrtulníky s komandem do pákistánského vzdušného prostoru tajně a americká armáda informovala pákistánskou o zabití teroristy až v okamžiku, kdy bylo komando i s bin Ládinovým tělem na palubě lodi Carl Vinson v Arabském moři.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nicméně dnes v Římě prohlásila, že při boji proti terorismu musí USA s Pákistánem nadále spolupracovat. Vztah mezi Islámábádem a Washingtonem podle ní „nebyl vždy jednoduchý“, ale USA budou nadále podporovat pákistánský lid a tamní demokracii.