CIA měsíce hlídala Usámovu vilu v Abbottábádu

Washington - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) udržovala několik měsíců tajnou základnu v pákistánském Abbottábádu. Zřídila ji, aby agenti mohli sledovat sídlo, v němž se ukrýval vůdce teroristické sítě al-Káida Usáma bin Ládin. Podle dnešního vydání listu The Washington Post stála operace desítky milionů dolarů.

Když rozvědka loni v srpnu odhalila bin Ládinův úkryt, nasadila do jeho sledování veškerou techniku. CIA zřídila v Abbottábádu vlastní základnu a najala desítky místních lidí, kteří agenty informovali o zvyklostech obyvatel podezřelého domu. Pokusila se rovněž odposlouchávat dění uvnitř sídla, k jeho sledování využila i špionážní satelity.

Sledování objektu a zjišťování, zda v něm skutečně je bin Ládin, bylo velmi nákladné. Zástupci CIA loni v prosinci požádali americký Kongres o povolení přesunout v rozpočtu rozvědky desítky milionů dolarů právě na tuto operaci.

Agenti nebyli místním lidem podezřelí

Bin Ládin si podle agentů CIA oslovených listem The Washington Post vybral svůj úkryt chytře. Posádkové město Abbottábád nebylo místem, kde by rozvědka pátrala po šéfovi globální teroristické sítě. „Abbottábád není místem, kde se ukrývají islámští extremisté, protože to není pevnost. Dávají přednost městům jako Péšávar, Kvéta nebo Karáčí,“ řekl deníku pod podmínkou anonymity pracovník rozvědky.

Podle agentů byl bin Ládin také při skrývání před americkými tajnými službami velmi disciplinovaný. Vzdal se velké ochranky i terénních vozů, s nimiž byl viděn, když ho naposledy zhruba před deseti lety vyfotografoval americký průzkumný bezpilotní letoun.

Úkryt v Abbottábádu ale přece jen měl slabiny. Přítomnost neznámých lidí obyvatelům města nepřišla zvláštní, protože sem často přijížděly rodiny vojáků nebo lidé na dovolenou. „Práci CIA to usnadnilo,“ uvedli agenti. Přesto však při sledování podezřelého domu museli být opatrní, aby šéfa al-Káidy nevyplašili a on znovu nezmizel.

CIA svou základnu v Abbottábádu opustila těsně před zásahem speciálního komanda, které bin Ládina v noci na pondělí zabilo. „Úkolem CIA bylo najít bin Ládina,“ řekl deníku The Washington Post zdroj z rozvědky. „Práce tajné služby tím skončila a bylo na armádě, aby cíl vyřídila,“ dodal.

Speciální jednotka SEAL zaútočila na bin Ládinovo sídlo ve vrtulnících. Vojáci vtrhli do domu, kde zabili dva kurýry al-Káidy a manželku jednoho z nich, bin Ládinova syna a nakonec i samotného šéfa al-Káidy.

Obytný komplex, kde se skrýval bin Ládin
Zdroj: ČTK/AP
Autor: ČTK/AP