Pákistánci a Filipínci protestují kvůli zabití bin Ládina

Islámábád/Manila - Na 1 500 islámských radikálů dnes demonstrovalo v pákistánské Kvétě proti zabití Usámy bin Ládina. Demonstranti vykřikovali, že povstanou noví vůdci svaté války proti Spojeným státům. Protestní pochod kvůli bin Ládonově zabití se konal i na Filipínách. Al-Káida dnes na svých internetových stránkách smrt bin Ládina oficiálně potvrdila.

Demonstraci v Pákistánu svolala nejvlivnější místní islamistická strana Džamáate islámí Pákistán (JIP). Požaduje, aby Islámábád přestal spolupracovat se Spojenými státy ve válce proti terorismu.

Americké komando bez vědomí pákistánských úřadů zabilo v noci na pondělí bin Ládina ve městě Abbottábád, jen desítky kilometrů severně od Islámábádu. Šéf al-Káidy se zde skrýval v opevněném domě. Se členy úspěšného komanda SEAL Six se dnes setkal americký prezident Barack Obama na základně Fort Campbell ve státě Kentucky.

Video Reportáž Pavla Šimka
video

Reportáž Pavla Šimka

Demonstranti v Kvétě dnes pálili americké vlajky a provolávali protiamerická hesla. „Džihád proti Americe neskončí s Usámovou smrtí,“ vykřikoval jeden islámský duchovní na demonstraci. „Usáma bin Ládin zemřel jako mučedník. Z Usámovy krve se zrodí tisíce jiných Usámů.“

Menší demonstrace se konala i na Filipínách. Desítky muslimů pochodovaly od hlavní manilské mešity k americké ambasádě, jejich postup ale zastavila policie. Demonstranti vykřikovali, že Američané bin Ládina brutálně zavraždili a že pohřbem do moře znesvětili jeho tělo. Bin Ládina označovali za mučedníka, který „bojoval za svobodu proti útlaku satanské americké nadvlády“.

Al-Káida se nevzdává

Al-Káida na internetových stránkách potvrdila smrt svého vůdce Usámy bin Ládina. Také dala najevo, že bude dál bojovat s USA a jejich spojenci, a vyzvala Pákistánce k protivládnímu povstání. „Zdůrazňujeme, že krev svatého válečného šejka Usámy bin Ládina, Bůh mu žehnej, je svatá nám i všem muslimům a nebude prolita nadarmo,“ uvádí se v prohlášení.

„S Boží pomocí zůstaneme kletbou pronásledující Američany a jejich pomocníky, budeme je pronásledovat v jejich zemích i mimo ně,“ pokračuje dokument. „Jejich štěstí se brzy promění ve smutek. Jejich krev se smísí s jejich slzami.“

Al-Káida také vyzývá Pákistánce k povstání proti vládě. Slibuje rovněž, že v nejbližší době zveřejní na internetu zvukovou nahrávku pořízenou asi týden před bin Ládinovou smrtí. Šéf al-Káidy se na ní prý vyjadřuje k vlně nepokojů v arabském světě.

Prohlášení se objevilo na internetových stránkách dnes. Datováno je však z úterý 3. května. Dokument, který je prvním vyjádřením teroristické sítě k bin Ládinově smrti, je podepsán „hlavním vedením“ al-Káidy. K otázce nástupnictví se nevyjadřuje; nejvýraznější osobou v al-Káidě je nyní podle amerických tajných služeb dosavadní dvojka teroristické sítě Ajmán Zavahrí.

Tálibán: Smrt bin Ládina posílí afghánské povstalce

Afghánský Tálibán varoval, že Usámova smrt povede jen ke zlepšení morálky mezi povstalci, kteří v Afghánistánu bojují proti USA a jejich spojencům. V prohlášení se uvádí, že smrt bin Ládina „dodá současnému džihádu proti okupantům nový impulz“. Donedávna nejhledanějšího teroristu světa pak Tálibán ocenil za jeho účast na boji proti sovětským silám v 80. letech minulého století.