Útoky v Kandaháru. Taliban se mstí?

Kandahár - V afghánském městě Kandaháru propukly ostré boje poté, co ozbrojenci z Talibanu zaútočili na vládní budovy. Ve městě se stále bojuje, ozbrojenců je asi stovka. Nejméně šest sebevražedných atentátníků se zaměřilo na sídlo guvernéra, afghánské tajné služby i policie. Krátce předtím Taliban pohrozil, že se pomstí smrt Usámy bin Ládina. Na místě zemřeli už dva lidé, další jsou zraněni.

Komplex budov guvernéra jihoafghánské provincie Kandahár se dnes stal terčem útoku ozbrojenců z extremistického hnutí Taliban. Skupina útočníků nejprve obsadila pětipodlažní obchodní dům v sousedství. Odtud pak stříleli po bezpečnostních jednotkách v guvernérském komplexu. Boje dosud stále pokračují. Areál zasáhly dvě rakety, zněla i střelba z lehkých zbraní. Zemřeli dva lidé, asi 30 jich je zraněno.

Na místě bylo slyšet asi deset výbuchů, které prý byly dílem sebevražedných atentátníků. Ti kromě budovy guvernérského úřadu zaútočili i na sídlo zpravodajské služby, základnu zahraničních jednotek a kontrolní stanoviště afghánské policie.

Kandahár byl jednou z hlavních bašt Talibanu a jeho oddíly mají v regionu silnou základnu dodnes. Taliban navíc minulý týden oznámil, že zahájí „jarní ofenzivu“ proti afghánským a mezinárodním jednotkám. Své hrozby zopakovali po smrti vůdce teroristické sítě Al-Káidy Usámy bin Ládina. Mluvčí Talibanu ale po dnešním útoku sdělil, že akce nemá se smrtí bin Ládina nic společného.