Chytré pleny samy ohlásí, kdy je čas na přebalení

Praha – Čeští vědci hlásí další úspěch. Vyvinuli chytré plenky, které samy na dálku hlásí, že potřebují vyměnit. Je to jeden z patentů, který mají zaregistrovaný vědci z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd. Jejich speciální membrána v plenách funguje v kombinaci s běžnou technologií, používanou na ochranu zboží v obchodech.

Kojenec potřebuje přebalit každou chvilku. Kdy už je to potřeba a kdy ne, pozná jeho maminka jen někdy. Chytrá plenka to ohlásí sama a vyšle signál třeba dětské chůvičce. Vtip nápadu je v tom, že na obyčejný čip na ochranu zboží se nanese zvláštní membrána. Ta se pak vloží do plenky. Rámy na postelích podobné těm, které se používají v obchodech, by pak indikovaly, že plena je použitá.

Čipy by se daly použít jak v jednorázových, tak i v látkových plenkách. Suché je potřebují hlavně děti s citlivou pletí, kterým hrozí opruzeniny. „Třeba tatínkové, kteří se budou starat o děti, na to nemají takový cit, takže by to mohli určitě přivítat. Je to technická záležitost, těm by se to mohlo líbit,“ míní matka Karolína Šatalíková.

Video Reportáž Ivana Lukáše
video

Reportáž Ivana Lukáše

Pleny mohou i ušetřit

Chytré plenky by podle jejich autora mohly přinést větší komfort nejenom kojencům, ale třeba i pacientům v léčebnách dlouhodobě nemocných. Pleny tu mění po několika hodinách a všem pacientům najednou. Denně pro každého potřebují minimálně čtyři, přičemž jedna stojí až patnáct korun. Chytré pleny s čipem by mohly ušetřit. „Pro naše použití by byla především ta noc, kdy máte osm hodin, pacienty zbytečně nebudíte a vzbudili by se jenom ve chvíli, kdy by bylo vidět, že plenka je promočená,“ říká ředitel LDN v pražských Vršovicích Václav Ptáček.

Chytré plenky se zatím nevyrábějí. Čip s membránou by sice stál jen korunu, v porovnání s cenou dětské plenky je to však moc. Výrobci navíc vyčkávají, vědci totiž už vyvíjejí membránu, která by reagovala nejen na moč.