Syrská armáda pokračuje v tažení proti vládním odpůrcům

Damašek – Syrská armáda s podporou tanků obsadila město Tafas na jihu země. Podle místních byla slyšet střelba. Policisté a vojáci prý vnikali do domů a zatýkali mladé lidi. Ve městě se v pátek konaly demonstrace proti režimu prezidenta Asada. Včera armáda obsadila město Banijás, tady bylo zatčeno až 200 lidí.

Brzo ráno dnes obyvatele 30tisícového Tafasu probudily armádní tanky. Vjely do ulic města a ozývala se prý i střelba. Policisté a vojáci prohledávali domy a zatýkali mladé lidi.

Razie pokračovala i ve městě Banijás, kam armáda vtrhla včera. Zatčeno bylo nejméně 200 lidí, včetně desetiletého chlapce. Ve městě nejde elektřina a vláda zamezila do města přístup. „Město je odříznuto od světa a v jižních čtvrtích, kde je soustředěn protivládní odpor, jsou na střechách rozmístěni odstřelovači,“ uvedl šéf syrského monitorovacího střediska pro lidská práva.

Podle ochránců lidských práv pronikli vládní vojáci do několika čtvrtí i ve městě Homs. Armáda zasáhla v Banijásu a Homsu po desetidenním obléhání města Dará na jihu země, kde bylo centrum odporu. Do města vstoupily vládní jednotky 25. dubna a podle aktivistů boje za lidská práva zatkly tisíce lidí.