Ženy v Kandaháru studovat nesmějí, dělají to proto tajně

Kandahár – Afghánské ženy tajně chodí do školy. Taliban má na jihu země obrovský vliv a vzdělání žen tvrdě trestá. Zahraniční zpravodaj ČT Tomáš Etzler ale s kamerou navštívil jednu z tajných škol ve sklepě v Kandaháru. Tady se ženy potají učí číst a psát, riskují tím přitom svůj život.

Vzdělání znamená pro ženy v Kandaháru hrozbu smrti, musejí se proto kvůli studiím skrývat. Jedna z tajných škol je i ve sklepě domu na předměstí. V horku a prachu tady sedí ženy, které se učí číst a psát.

Je jim deset až osmačtyřicet let a přicházejí z míst, kde jsou školy pro dívky zavřené nebo příliš nebezpečné. Vyučují se tady i jednoduchá řemesla. Docházku do školy ženy často zatajují i doma, kde tvrdí, že jdou ke známým. Děti proto vodí s sebou.

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Při ranním a odpoledním vyučování se ve škole střídá celkem šedesát žákyň. V Kandaháru existují i neutajované školy. Těm ale Taliban ustavičně vyhrožuje. „Je tady mnoho teroristů a sebevražedných pumových atentátníků. V minulosti některé školy napadly a zemřelo při tom mnoho studentů,“ říká jedna z žákyň.

I přes všechnu opatrnost se tady učitelé obávají, že je to pouze otázkou času, kdy Taliban školu objeví a zničí.

Muslimka
Muslimka