V Sýrii je stále horko, EU potvrdila sankce

Damašek - V Sýrii pokračují střety mezi demonstranty a bezpečnostními silami. Tanky prezidenta Bašára Asada vtrhly do města Homs. To je třetím největším městem v zemi s téměř milionem obyvatel a je rovněž centrem protivládních protestů. Tanky jsou od neděle ale také v ulicích Tafasu s třiceti tisíci obyvateli. Obyvatelé města sdělili, že se ozývala i střelba. Pokračuje také zatýkání. Policisté a vojáci prý vnikali do domů a zatýkali mladé lidi. Evropská unie odsuzuje syrské násilnosti a dnes má potvrdila sankce proti členům syrské vlády.

Syrské úřady byly podle zahraničních novinářů odhodlány umlčet silou odpor v Banijásu i v Homsu, významném průmyslovém městě asi sto šedesát kilometrů severně od Damašku. Podle ochránců lidských práv už pronikli vládní vojáci do několika čtvrtí v Homsu, které dosud drželi odpůrci režimu. Byla zde slyšet střelba z těžkých zbraní, uvedli aktivisté. Homs, třetí největší město v Sýrii s milionem obyvatel, je od počátku nepokojů téměř denně dějištěm demonstrací.

Prezident Bašár Asad:

„Tato krize pomine a do popředí se dostanou otázky správních, politických a tiskových reforem. Syřané se musí tváří v tvář tomuto spiknutí sjednotit.“

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Reportáž Davida Miřejovského

9.5.2011, UD

Střety mezi demonstranty a bezpečnostními silami pokračují

Neklid a napětí v Sýrii pokračují

Syrské bezpečnostní síly dnes pokračují v zatýkání vládních odpůrců. Podle šéfa syrského střediska Ramího Abdarrahmána se zatýkání soustřeďuje na organizátory demonstrací a jejich účastníky. Zatýkalo se v přístavu Banijás, v Homsu, na předměstích Damašku a v obcích kolem města Dará na jihu.

V neděli syrská tisková agentura SANA oznámila, že „ozbrojený gang teroristů“ zabil při přepadení autobusu poblíž města Homs deset syrských civilistů. Pracovníci vracející se z Libanonu měli podle lékaře citovaného vládní agenturou na tělech stopy po střelách do hlavy, hrudníku nebo břicha. Ochránci lidských práv ale podle Reuters zprávy o incidentu zpochybňují. Podle nich se syrská vláda snaží svést nepokoje na zahraniční teroristy.

Evropská unie dnes schválila sankce proti třinácti syrským představitelům a zbrojní embargo vůči Sýrii. Obě opatření vstoupí v platnost v úterý. Embargo bylo uvaleno na vývoz zbraní a materiálu, „kterých by syrský režim mohl použít k represím proti obyvatelstvu“, uvedla unie v komuniké. Opatření proti jednotlivých syrským činitelům zahrnují zákaz vydávání vstupních víz do zemí unie a zmrazení majetku těchto osob v unijních státech. Podle komuniké jde o lidi odpovědné za „brutální represe proti civilistům“.