Klaus: Doktrína globálního oteplování politikům vyhovuje

Cambridge - Doktrína globálního oteplování žije nezávisle na výzkumu tohoto jevu a vyhovuje světovým politikům, kteří se v tomto směru spojili, přestože ve veřejnosti již nastává posun ke skeptičtějšímu pohledu. Uvedl to český prezident Václav Klaus, který se dnes v Cambridge v Británii zúčastnil konference věnované změně klimatu. Podle něj v prvním desetiletí 21. století nenastalo naprosto žádné oteplení.

Klaus se ve svém vystoupení na konferenci nazvané Věda a ekonomika klimatické změny podle svých slov pokusil o jiný pohled a snaží se odlišit globální oteplování jako takové - s otazníkem, je-li skutečně dlouhodobým jevem - od doktríny globálního oteplování. Podle Klause je tato doktrína společenskovědním fenoménem, „je to jistá množina víry v něco, v jistém smyslu je to ideologie nebo dokonce náboženství, jednou dimenzí je politický aspekt“.

V přednášce Klaus prohlásil, že stoupenci doktríny chtějí omezovat emise „direktivami a rozkazy vydávanými institucemi globální vlády“. Podle něj toho ale nelze dosáhnout „bez ohrožení demokracie, nezávislosti zemí, lidské svobody, prosperity a šance likvidovat chudobu ve světě“. Klaus na konferenci dále uvedl, že ekonomové považují doktrínu globálního oteplování za velký nezdar vlád podkopávající trhy, svobodu a prosperitu. Ekonomové podle něj vědí, že existuje silný vztah mezi emisemi CO2 a ekonomickým růstem. Fyzik Michael Lockwood v debatě Klausovi opáčil, že„politici by nám neměli říkat, jak se planeta otepluje“.

Video Telefonát Ivana Kytky
video

Telefonát Ivana Kytky

Podle Klause protagonisté uvedené doktríny „dlouho hledali něco, co by lidi mohlo pořádně postrašit… a objevili něco, co je dostatečně poleká“. „Zkoušeli to různě - byly tu limity růstu a populační exploze, zmizí jakékoli zdroje na světě, bude ozónová díra… patří do toho i všechny nemoci šílených krav. Ale ukázalo se, že to dlouho nefunguje a je to poměrně snadno vyvráceno,“ řekl prezident v rozhovoru pro ČTK.

Naopak doktrína globálního oteplování je podle něj dlouhodobější fenomén. „Když bude teď pět let samý mráz, oni vesele budou říkat, že to je dočasný fenomén a stejně na globální oteplování dojde. Tohle se jim podařilo,“ poznamenal Klaus. S velkou radostí se tématu podle něj chopila i média, která „také potřebují strašidelné katastrofické historky, které by mohla mít na první stránce“. Po této doktríně prý s nadšením sáhli i politici, „protože se jim zdálo, že to je hra, která se dá velmi snadno hrát“. „Vypadají, že uvažují dlouhodobě a s nadhledem…. Že to bude dneska něco stát, je jim jedno,“ řekl český prezident. „Spojili se politici celého světa a tuto kartu hrají společně.“

Připustil, že je málo politiků ve funkci, kteří jako on aktivně veřejně vystupují skepticky vůči globálnímu oteplování, nicméně podle něj nastává posun v názoru veřejnosti. Zatímco před pár lety se setkával při svých přednáškách s nepřátelskou reakcí, dnes tomu tak prý není.

Konferenci v Cambridge uspořádala na Downing College nadace Howard Foundation. Kromě prezidenta zde vystoupilo několik dalších významných řečníků z řad obhájců i odpůrců teorie lidmi způsobeného globálního oteplování.