Assange obdržel australskou cenu míru

Londýn - Julian Assange, zakladatel serveru WikiLeaks, který koncem loňského roku začal zveřejňovat tajné depeše amerických diplomatů a vyvolal pobouření, dostal v úterý v Londýně zlatou medaili Sydneyské mírové nadace za „výjimečnou odvahu v boji za lidská práva“. Podle agentury Reuters je Australan teprve čtvrtým držitelem tohoto ocenění ve 14leté historii nadace.

Zakladatel WikiLeaks nyní pobývá v Británii, kde je s ním veden soud o vydání do Švédska. Zde je podezřelý ze znásilnění a ze sexuálního obtěžování, zatím ale proti němu nebylo vzneseno formální obvinění. Assange pochybení odmítá a v případu vidí souvislost se zveřejňováním tajných amerických depeší na WikiLeaks.

Nadace ho ocenila za to, „že se postavil stovky let starým praktikám vládního utajování“. „Domníváme se, že vy a WikiLeaks jste způsobili to, co považujeme za přelom v žurnalistice a ve svobodě informací a případně v politice,“ prohlásil podle Reuters ředitel nadace Stuart Rees.

Sydneyská mírová nadace

Spolupracuje se Sydneyskou univerzitou a podporuje ji město Sydney. Mezi jejími dalšími oceněnými jsou symbol boje proti apartheidu Nelson Mandela nebo duchovní vůdce Tibetu dalajlama.

WikiLeaks na konci minulého roku začal zveřejňovat některé z více než 250 000 uniklých amerických diplomatických depeší. Na veřejnost se tak dostala mimo jiné zpráva, že někteří saúdskoarabští představitelé žádali po USA vojenskou akci proti Íránu.

Assange pak prohlásil, že zveřejnění některých kabelogramů se podílelo na průběhu povstání v severoafrických a arabských zemích a že WikiLeaks je na straně spravedlnosti.

Demonstrace na podporu Juliana Assange
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matt Dunham