Libyjští rebelové bojují i na mediální scéně – mají své noviny

Benghází – Vydávání necenzurovaných novin odpůrců Kaddáfího režimu bylo ještě před pár měsíci nemyslitelné. Teď ale povstalci začali vydávat svou alternativu k vládnímu listu Libya Post. Sice se jmenují úplně stejně, jsou to ale první anglicky psané svobodné noviny. Rebelové tu bez skrupulí informují o názorech povstalců a kritizují vládu.

„V angličtině dostáváme hodně otázek od novinářů. Tady v Benghází je i hodně cizinců. Takže skrz tyhle noviny odpovídáme na jejich otázky. Potřebujeme taky, aby nám cizinci rozuměli,“ vysvětluje motivace k vydávání novin jejich vydavatel.

Vznik povstaleckého anglického listu ale provázejí otázky ohledně jeho nestrannosti. Vydavatel ale pochyby odmítá: „Samozřejmě, že se nemusí něco povést, chceme být ale nestranní, jak jen to půjde. Jak víte, revoluce začala velmi rychle, takže my ji teď následujeme.“

Video Rebelové si tisknou noviny
video

Rebelové si tisknou noviny

Jazyk anglicky psaného listu Libya Post je odvážný až kontroverzní. Povstalci ale říkají, že prostě jen chtějí získat pozornost a změnit přístup Libyjců a médií k rebelům.

V ulicích druhého největšího libyjského města Benghází si nový anglicky psaný list získal hned zájemce, i když jen malé procento Libyjců mluví anglicky. Obyvatelka Benghází noviny chválí: „Jsou to první anglicky psané noviny a můžu říct, že jsou barevné a hezké. Líbí se mi.“

Británie nabídla libyjským povstalcům otevření kanceláře v Londýně

Británie nabídla libyjským povstalcům, aby otevřeli kancelář v Londýně. Hodlá také pomoci při vytvoření povstalecké rozhlasové stanice. Britský ministr zahraničí William Hague to uvedl po setkání představitelů britské vlády s předsedou povstalecké Přechodné národní rady (NTC) Mustafou Abdalem Džalílem. Ten řekl, že pro NATO, které pokračuje v úderech na cíle režimu Muammara Kaddáfího, je libyjský vůdce legitimní terč.