Napětí mezi USA a Pákistánem by se dalo krájet

Islámábád – Pákistánský parlament odsoudil speciální americkou operaci, při níž zemřel vůdce al-Káidy Usáma bin Ládin, a požadoval také zastavení útoků amerických bezpilotních letounů. Ty v Pákistánu řídí americká CIA a jsou namířeny proti pozicím a bojovníkům al-Káidy a Tálibánu. Washington potvrdil, že bude dál bojovat proti islámským extremistům i v Pákistánu.

V rezoluci, kterou pákistánský parlament přijal po deseti hodinách diskusí, jsou útoky amerických bezpilotních letounů označeny za nepřijatelné. Podle poslanců musí být zastaveny. V opačném případě by vláda měla sáhnout k patřičným opatřením, mezi nimiž by prý mělo být stažení souhlasu s tranzitem jednotek a výzbroje do Afghánistánu.

Parlament také vyzval vládu, aby jmenovala nezávislou komisi k vyšetření všech okolností americké operace, při níž byl v pákistánském městě Abbottábádu u Islámábádu zabit Usáma bin Ládin. Vláda by také měla zajistit, aby se podobný incident v budoucnu už neopakoval.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Parlamentní zdroje oznámily, že generální ředitel tajné služby ISI generál Ahmad Šudžá Pášá nabídl po tomto americkém zásahu demisi. Předseda vlády Júsuf Ráza Gílání a velitel ozbrojených sil Ašfák Kajání ho prý ale naléhavě žádali, aby neodstupoval.

Američané posílají bezpilotní letadla z Afghánistánu a útočí jimi na úkryty členů Tálibánu nebo teroristické sítě al-Káida na kmenových územích při afghánsko-pákistánské hranici. Pákistán Spojené státy kvůli podobným náletům dlouhodobě kritizuje. Podle médií jsou ale útoky přinejmenším koordinovány s pákistánskou zpravodajskou službou.

V Miami obvinili šest lidí z podpory Tálibánu

Soud ve floridském Miami dnes obvinil skupinu šesti lidí z podílu na financování pákistánského Tálibánu, z vražd, mrzačení a únosů lidí. Všichni obvinění jsou původem Pákistánci, tři z nich mají americké občanství. Oznámily to floridské justiční orgány a místní úřadovna FBI. Tři obvinění byli zadrženi na jihu Floridy a v Los Angeles, podle FBI jsou mezi nimi duchovní správci dvou mešit na Floridě. Zbylí tři se zdržují v Pákistánu a byli obžalováni v nepřítomnosti.