Martelly inaugurován, to nejhorší ho teprve čeká

Port-au-Prince - Nový haitský prezident Michel Martelly byl dnes v Port-au-Prince slavnostně uveden do úřadu, kam ho v březnu vynesly hlasy více než 67 procent haitských voličů. Charismatický padesátiletý zpěvák známý na ostrově jako „sladký Micky“ chce vyvést zemi z hluboké krize, v níž se ocitla po loňském katastrofálním zemětřesení. V hlavním městě oslavovaly davy nejen jeho nástup, ale i odchod bývalého prezidenta Reného Prévala. Martelly nemá žádné předchozí politické zkušenosti; bude muset čelit následkům loňského ničivého zemětřesení, chronické nezaměstnanosti a rostoucí epidemii cholery.

Martelly složil prezidentskou přísahu v provizorní budově parlamentu, před níž ho nadšeně vítala tisícovka příznivců. S vládou popového zpěváka s vyholenou hlavou spojují Haiťané naděje na obnovu země zpustošené nejen loňským ničivým živlem, ale i mnohaletou předchozí vládou haitských diktátorů. Ceremoniálu se zúčastnil předchozí prezident Préval a zvláštní vyslanec OSN na Haiti, bývalý americký prezident Bill Clinton. Atmosféru příznačnou pro Haiti dotvářel fakt, že během prezidentského slibu vypadl proud.

Martelly se pokusil vyslat signál národního usmíření, když na dnešní inauguraci pozval jak bývalého prezidenta Jeana-Bertranda Aristida, tak dokonce i bývalého diktátora Jeana-Clauda Duvaliera, který se letos v lednu na Haiti překvapivě vrátil. Na slavnostní prezidentskou přísahu se ale dnes žádný z obou politiků nedostavil.

Video Reportáž Milady McGrathové
video

Reportáž Milady McGrathové

Nového prezidenta podle místních médií čeká nelehká práce. Musí postavit byty pro 600 tisíc Haiťanů, kteří po zemětřesení stále žijí v provizorních obydlích. Musí se vyrovnat s epidemií cholery, která obyvatelstvo ohrožuje zejména v obdobích dešťů a hurikánů. Musí také změnit haitský právní systém a při tom všem přemoci odpor silné parlamentní opozice, která může schvalování zákonů důležitých pro obnovu země blokovat.