Otevření vrat pro Mississippi má zabránit záplavám

New Orleans (USA) - Poprvé po 38 letech v americké Louisianě otevírají obří vrata protipovodňové hráze podél řeky Mississippi a cíleně zaplavují 10 tisíc kilometrů čtverečních řídce osídlené krajiny. Hladina Mississippi je totiž nejvýš od roku 1937 a preventivní opatření má před velkou vodou ochránit New Orleans, Baton Rouge a rafinerie na dolním toku. I kvůli upouštění vody ale muselo být 25 tisíc lidí evakuováno.

Okres Cajun v Louisianě se začal utápět v až šestimetrové vrstvě hnědého bahna, které se tam po otevření propustí vyhrnulo. Masy vody odvedené z hlavního toku rozvodněné řeky Mississippi urazí desítky kilometrů okolní krajinou, než je pohltí vlny Mexického zálivu. Většina obyvatel z obavy před živlem vyklidila své domy, jiní se snažili ohradit příbytek vysokými hrázemi z pytlů naplněných pískem.

Protipovodňový systém zahrnuje kaskádu 125 obřích vrat, z nichž hydrologové zatím otevřeli jen tři. V sobotu byla otevřena první z nich, další dvě uvolnili odborníci dnes. Celkem se předpokládá otevření asi 40 bran. Nejsilnější povodňová vlna systém Morganza teprve čeká, měla by do kanálu dorazit zhruba za týden.

Kanál Morganza a nedaleký hydrologický komplex Old River Control Structure byly vybudovány v 50. letech, aby udržely pod kontrolou tok řeky Mississippi na přístupech k New Orleansu. Město patří k nejživějším říčním přístavům na světě, a pokud se tam hladina řeky výrazně zvýší, musí přístavní správa provoz omezit. Výpusť Morganza se naposledy otevřela během záplav v roce 1973. Voda tehdy zatopila městečko Butte LaRose. Při letošních záplavách zatím řeka Mississippi způsobila škody blížící se miliardě dolarů, celková výše však bude známa, až voda opadne.

V souladu s parametry složité protipovodňové infrastruktury se kanál Morganza má otevírat v okamžiku, kdy průtok řeky Mississippi dosáhne hranice 40 tisíc krychlových metrů za vteřinu a má tendenci stoupat. Právě takového stavu řeka v těchto dnech dosáhla severně od Morganzy. Kaskádovité propusti s téměř devět metrů vysokými dveřmi se budou otevírat postupně. Jedny takové dveře se otevírají 15 minut.

/*json*/{"map":{"lat":30.846826454248,"lng":-91.573791503906,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/