Proti odsouzení Demjanjuka se už odvolal kdekdo - z různých důvodů

Berlín - Mnichovské státní zastupitelství se odvolalo proti pětiletému trestu vězení a zejména proti nařízenému propuštění Johna Demjanjuka. Podle mluvčí žalobců Barbary Stockingerové existuje riziko, že bývalý nacistický dozorce vycestuje z Německa. Zvláštní prokuratura pro stíhání nacistických zločinů ale v zásadě rozsudek uvítala jako precedens, že k odsouzení stačí i nepřímé důkazy. Proti verdiktu se už minulý týden odvolala obhajoba, podle níž je Demjanjuk nevinný.

Jednadevadesátiletý ukrajinský rodák sice byl minulý čtvrtek odsouzen k pěti letům vězení za podíl na holocaustu, německý soud mu ale vzápětí pobyt za mřížemi kvůli vysokému věku odpustil. Z jiných důvodů se proti verdiktu mnichovského soudu už minulý týden odvolala obhajoba, podle níž je Demjanjuk nevinný, protože proti němu neexistují přímé důkazy. Požaduje proto zproštění všech obvinění vznesených proti němu.

Mnichovský soud potrestal Demjanjuka za spoluúčast na zavraždění asi 28 tisíc Židů v nacistickém vyhlazovacím táboře Sobibor na území okupovaného Polska za druhé světové války. Na jejich smrti se podle soudu podílel tím, že v táboře sloužil jako dozorce, čímž aktivně podporoval systém vyvražďování. Žalobci pro Demjanjuka požadovali šestileté vězení a proti rozsudku se odvolali.

Stockingerová připustila obavy z útěku Demjanjuka z Německa. Odsouzený totiž může i bez pasu teoreticky cestovat po Evropě v rámci schengenské zóny. Demjanjuk je totiž bez občanství, protože americké mu bylo odebráno při vydání do Německa k soudu v roce 2009 s odůvodněním, že jako přistěhovalec uvedl v 50. letech o sobě lživé údaje. Do USA se proto vrátit nemůže. Trpí navíc zdravotními problémy a proces strávil v kolečkovém křesle, občas i na lehátku. Nyní pobývá v pečovatelském ústavu na blíže nespecifikovaném místě poblíž Mnichova a na svobodě bude přinejmenším po dobu odvolacího řízení iniciovaného obhajobou. To má trvat nejméně rok, pravděpodobně však déle.

Pronásledovatelé nacistů jsou nakonec s rozsudkem spokojeni

Bez ohledu na výsledek odvolání projevili pronásledovatelé nacistů spokojenost s rozsudkem. Jde podle nich o precedens, že k usvědčení a odsouzení stačí i pádné nepřímé důkazy. Vzhledem k věku, který od doby zločinů uběhl, totiž již vesměs nejsou živí přímí svědci, nebo mají vzhledem ke stáří problémy s pamětí. Uspokojení vyjádřil i Efraim Zuroff, šéf Střediska Simona Wiesenthala zaměřeného na vyhledávání skrývajících se nacistických zločinců. „Pokud se Demjanjukovo odsouzení stane precedentem, je to skvělý vývoj,“ řekl agentuře Reuters. Prokurátor Andreas Brendel z Dortmundu doufá, že stejným způsobem půjde usvědčit pachatele válečných zločinů spáchaných wehrmachtem v prostoru bojů, spíše než zločiny příslušníků SS ve vyhlazovacích táborech.

Bývalý nacistický dozorce John Demjanjuk u mnichovského soudu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Matthias Schrader