CIA hledá agenty. Značka: tajné

Washington - I kvůli teroristickým hrozbám verbuje americká CIA nové agenty. Dlouhodobě postrádá hlavně zkušené špiony, které může nasadit v cizině – a skrz ně pak získávat klíčové informace a kontakty. Šéfové tajné služby v Langley museli kvůli nedostatku agentů vsadit na reklamu.

„Moje pracovní doba se mění v okamžiku. Poslání zůstává stejné, ale každý den je jiný… Kariéra kdekoli na světě v národní tajné službě CIA. Nesledujte zprávy. Žijte je. Neustále,“ láká kampaň CIA uchazeče o práci tajných agentů.

Lákavá nabídka dobrodružné práce o CIA hodně prozrazuje. Zaměstnance hledá touto formou, protože se jí zoufale nedostává specialistů pro práci v zahraničí. „Agenti naší tajné služby musí být schopni získávat informace v zámoří tak, že zapadnou mezi tamější lidi a budou mluvit jejich jazykem,“ vyjmenovává požadavky na nové agenty šéf CIA Leon Panetta.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

CIA proto hledá nové rekruty jinde, než bylo zvykem. Dřív měli nejvíc šancí uspět absolventi prestižních soukromých univerzit. Teď je naopak poptávka po dětech imigrantů z Asie a Blízkého východu. Podmínkou je znalost některého z těchto jazyků: arabštiny, čínštiny, paštúnštiny nebo darí - afghánské perštiny. „Zaměřujeme se na zcela odlišnou část populace. Hledáme lidi, kteří nepatří k americké společenské elitě,“ říká ředitelka náborového střediska CIA Patty Brandmaierová.

Zájemců o práci přibylo - náborové centrum ale velký příval nezažívá. Děti přistěhovalců chtějí dělat kariéru ve Spojených státech, a ne se vracet tam, odkud jejich rodiny odešly. „Já bych měla morální problém s prací pro CIA. Nechci být přímou ani nepřímou součástí něčeho spojovaného s násilím,“ říká studentka Marylandské univerzity Maryam Elbalghitiová.

Tajná služba neřekla, kolik nových agentů díky reklamě získala, ani kolik jich ještě potřebuje. Prozradila jen, že agentů schopných mluvit jinou řečí než angličtinou, má teď víc.

Ústředí CIA
Ústředí CIA