Umělé stromy pomohou lidem lépe dýchat

New York - Znečištění ovzduší je jedním z největších strašáků současnosti. Na změnách klimatu se významnou měrou podílí oxid uhličitý, plyn, který vzniká převážně spalováním. Příroda už si s ním neporadí, američtí vědci proto vyvinuli novinku, která jí pomůže. Umělé stromy umějí oxid uhličitý pohltit.

Díky vědcům z newyorské Kolumbijské univerzity se možná bude brzy lidem lépe dýchat. Tým doktora Klause Lacknera pracuje na metodě, jak ze vzduchu odstranit emise škodlivého oxidu uhličitého. „Oxid uhličitý ze vzduchu odebírají stromy, vážou ho na sebe listy. Zkusili jsme, jestli to můžeme napodobit, jestli tedy můžeme vyrobit umělý strom, který dokáže to samé. A proč ne rovnou ve větším měřítku a rychleji,“ ptá se profesor Lackner.

Umělé větve borovic zachytávají oxid uhličitý ze vzduchu tisíckrát rychleji než jejich živý předobraz. Vědci nejdřív zkoušeli klasické listy, zjistili ale, že tvar jehliček je pro odebírání škodlivin z proudícího vzduchu efektivnější.

„Jehlice jsou vyrobeny z ionto-měničové pryskyřice. Má úžasné vlastnosti – když je suchá, vstřebává velmi rychle oxid uhličitý ze vzduchu,“ popisuje Lackner. Když se umělé stromy oxidem uhličitým nasytí, vědci je namočí v uzavřené krabici, kde je podtlak. CO2 se uvolní, větvičky se pak usuší a jsou připravené dál sbírat škodliviny. Oxid uhličitý se pak může různými způsoby zničit nebo průmyslově využít – jako chemická surovina pro výrobu anorganických uhličitanů nebo třeba jako chladicí médium, náplň sněhových přístrojů nebo jako součást perlivých nápojů.

Výzkum inspiroval firmy, které se zabývají ekologickým designem. Přišly s vlastní uměleckou vizí umělých stromů, které by mohly vyrůst na Manhattanu nebo v Bostonu. Profesor Lackner si ale nemyslí, že to tak bude: „Jedna z úžasných věcí totiž je, že CO2 můžeme sbírat kdekoli. Vzduch se na planetě míchá, přelévá se ze severní polokoule na jižní a obráceně. Se znečištěním pocházejícím z automobilové dopravy v Los Angeles se tak můžeme vypořádat třeba díky lesu umělých stromů v australské poušti.“

Technologie stále prochází vývojem, podle Lacknera má ale obrovský potenciál: „Kdyby pracovalo 10 milionů těchto umělých jednotek, sebraly by přes 3 a půl gigatun CO2 za rok. To je 12 % celkového znečištění, protože teď svět produkuje 30 gigatun za rok.“ Čistit vzduch od škodlivin je potřeba, doktor Lackner ale zdůrazňuje, že bychom ale především měli zastavit samotné znečišťování.

Umělé borovicové větve
Umělé borovicové větve
Více fotek
  • Umělé borovicové větve autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2562/256153.jpg
  • Umělé borovicové větvě zachytávají oxid uhličitý autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2562/256154.jpg
  • Umělé borovicové větve autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2562/256150.jpg