„Označení evropského dědictví přiměje více lidí - zejména mladých - k tomu, aby přemýšleli o evropském rozměru naší společné historie,“ podotkla k dnešní dohodě eurokomisařka pro kulturu Andrulla Vassiliuová. Podle ní to bude rovněž přínosem pro turistiku.
V letech 2013–14 budou členské státy moci na označení nominovat čtyři památky. Nezávislí odborníci nominace posoudí a vyberou ty, které by dané označení měly nést. Počínaje rokem 2015 bude výběr nových památek probíhat každé dva roky. Členské státy budou moci pokaždé nominovat až dvě památky a odborníci vyberou z každé země maximálně jednu. Účast na projektu je dobrovolná.
Evropská komise zveřejnila svůj návrh na zavedení označení Evropské dědictví loni v březnu a Evropský parlament a Evropská rada navrhly konečnou podobu kritérií. Na základě dnešní dohody by oficiální rozhodnutí o zavedení označení měla rada přijmout v červenci a europarlament na podzim.
Projekt evropského dědictví není první podobnou iniciativou ze strany EU. V minulosti už v rámci různých akcí nějaké označení získalo 68 pamětihodností, které budou moci zažádat i o nové označení EU. Mezi ně patří dům zakladatele EU Roberta Schumana ve Scy-Chazelles ve Francii a loděnice v polském Gdaňsku, kde byl založen nezávislý odborový svaz Solidarita.
Návrh Evropské komise týkající se označení vychází z mezivládní iniciativy francouzského ministra kultury Renauda Donnedieua de Vabres z roku 2006. Do této iniciativy se zapojilo 18 členských států, které později usilovaly o její rozšíření na projekt EU s jasnějšími cíli a kritérii.