Za pedofilii kněží mohou 60. léta, tvrdí církevní studie

Washington - Newyorští sociologové představili zatím největší studii zneužívání mladistvých kněžími. Podle ní za excesy v USA může hlavně špatné vzdělání kněží a frivolní společnost. Oběti ale studii odmítají - výsledky podle nich nejsou věrohodné.

Začalo to Woodstockem. Uvolněné mravy v 60. a 70. letech jsou podle nové studie jedním z katalyzátorů sexuálních zločinů kněží. „Důvodů zneužívání je více. Ale právě v této době je četnější než třeba v 80. letech. I ve společnosti lze pozorovat více deviací,“ tvrdí spoluautorka studie Karen Terryová.

Za posledních padesát let ve Spojených státech zneužívalo mladistvé na 6 000 kněží, tedy 5 ze sta. Podle autorů studie číslo odpovídá průměru jiných organizací, jako jsou školy nebo volnočasové kluby. Mnohé oběti ale výsledky studie zpochybňují - mimo jiné proto, že ji zaplatila sama církev. „Je to směšné svalovat vinu na 60. léta. Jde o to zbavit se zodpovědnosti. Kdyby se biskupové nebáli zodpovědnosti, nahlásili by zneužívání už tehdy, v 60. letech. I tenkrát se přece vědělo, že je to špatné,“ zlobí se jeden ze zneužívaných.

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Papež Benedikt XVI. se obětem omluvil a vydal nová církevní pravidla, jak zneužívání čelit. V pondělí požádal biskupy, aby je v souladu s místním právem zavedli ve svých zemích. Podezřelé případy musí hlásit policii, i výběr a vzdělávání kněží se má změnit. Zrušení celibátu ale neplánuje. „Pokud chceme, aby nám lidé důvěřovali, musíme důvěřovat jim. Proto usilujeme o co největší otevřenost,“ ujišťuje biskup Blase Cupich.

Sexuální skandály v posledních letech otřásly celou církví, zvláště v Irsku, Belgii, Německu a USA. Katolická církev tam už vyplatila odškodné ve výši 3 miliard dolarů. Některé americké farnosti jsou tak na pokraji bankrotu.