První výstup do kosmu skončil předčasně, ale úspěšně

Houston – Astronauti Andrew Feustel a Greg Chamitoff z posádky raketoplánu Endeavour dnes kvůli problémům s čidlem oxidu uhličitého předčasně ve volném kosmu ukončili jeden z úkolů, většinu naplánované práce ale stihli udělat. Pro Feustela byl dnešní výstup do vesmíru čtvrtou prací ve volném kosmickém prostoru, pro Chamitoffa první. Feustel ještě během mise Endeavouru vystoupí do vesmíru dvakrát, Chamitoff jednou. Celkem jsou během mise Endeavour plánovány čtyři výstupy do kosmu, druhý se uskuteční v neděli.

Dnešní výstup byl naplánován na šest a půl hodiny, ale po pěti hodinách pobytu v otevřeném kosmu zaregistrovalo kontrolní stanoviště, že čidlo oxidu uhličitého v Chamitoffově skafandru nefunguje. Operátoři americké vesmírné agentury NASA úroveň tohoto plynu sledují, protože je nedýchatelný a ve vyšších koncentracích může způsobit ztrátu vědomí a smrt. Úroveň oxidu uhličitého nebyla pravděpodobně vysoká, ale NASA kvůli nedostatku informací rozhodla, že astronauti již nedokončí instalaci antény na orbitální komplex ISS. Tento úkol by trval asi 45 minut, což podle kontrolního stanoviště bylo příliš mnoho času.

Místo upevňování antény dvojice začala s asi hodinovým úklidem a dalšími drobnějšími úkoly. Dvojice nainstalovala osvětlení a provedla několik experimentů. Zároveň zapojila antény pro vnější bezdrátový komunikační systém, natáhla kabeláž, uchytila madla pro snadnější pohyb vně stanice a propojila vedení elektrické energie.