Výbuchy zabily zvědavé Pákistánce i kábulské studenty

Péšávar/Kábul – Touha po drobném přilepšení se stala osudnou nejméně šestnácti mladým Pákistáncům. Seběhli se k poškozené cisterně, která vezla palivo jednotkám NATO do Afghánistánu. Nádrž, kterou se nejprve podařilo uhasit po bombovém útoku, však náhle vybuchla. Nejméně šest dalších lidí zahynulo po explozi ve vojenské nemocnici v afghánském Kábulu, dalších 23 utrpělo zranění. Výbuch byl důsledkem činu sebevražedného atentátníka, k útoku na nemocnici se přihlásilo hnutí Tálibán.

Sebevražedný atentátník odpálil výbušniny na svém těle krátce po poledni ve stanu plném obědvajících studentů. Šest studentů a dalších civilistů atentát zahubil, přiblížil mluvčí ministerstva obrany generál Muhammad Záhir Azimí. Dodal, že stany jsou využívány k výuce studentů medicíny.

Mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková sdělila, že v kábulské nemocnici, která se stala terčem útoku Tálibánu, se nenacházeli žádní Češi.

Video Ozbrojenci napadli cisterny
video

Ozbrojenci napadli cisterny

Tragické následky měl také bombový útok na cisternu, kterou se záhy podařilo uhasit. Proto se k ní seběhli lidé, aby si do nádob nabrali unikající palivo. „Náhle se požár znovu vzňal a nejméně 15 lidí, z toho pět chlapců, utrpělo smrtelné popáleniny,“ uvedl představitel samosprávy z neklidné oblasti Chajbar, kde se útok stal.

Podle dalšího pákistánského představitele zničil výbuch další bomby v téže oblasti více než deset dalších nákladních vozů a cisteren se zásobami pro jednotky NATO. Požár začal po explozi bomby pod jedním z automobilů. Oheň se potom rozšířil na další vozy. Incident se obešel bez obětí. I k útokům na cisterny v Pákistánu se přihlásilo militantní hnutí napojené na Tálibán.