Sofii zachvátila rvačka nacionalistů s muslimy

Sofia - Přívrženci bulharské ultranacionalistické strany Útok (Ataka) dnes v Sofii zaútočili na muslimy z řad bulharských Turků během jejich pátečních modliteb před místní mešitou. Extremisté tloukli muslimy klacky a házeli na ně vejce. Zmocnili se několika modlitebních koberečků a zapálili je. Násilnosti způsobily řadu zranění na obou stranách a také mezi zasahujícími policisty. Nejméně jednoho extremistu policie zadržela, informovaly tiskové agentury.

Nacionalisté zaútočili tyčemi od praporů v okamžiku, kdy muslimové poklekli k modlitbě. Nehledě na rychlý zásah policie došlo mezi oběma tábory k potyčkám, které si vyžádaly zranění na obou stranách. Pět zraněných bylo mezi policisty. Nacionalisté si stěžovali, že mezi zraněnými je i jedna jejich poslankyně, kámen ji zasáhl v obličeji. Šéf Útoku Volen Siderov vyzval při interpelaci ministra vnitra Cvetana Cvetanova, aby dal příkaz k zatčení „islamisty, který jako první hodil kámen“.

Místopředseda parlamentu Anastas Anastasov z pravicové formace Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) však zásah policie proti nacionalistům obhajoval. Zdůraznil, že ve 21. století nelze připustit žádné náboženské rozbroje. Poukázal na to, že v historickém centru Sofie se záměrně a symbolicky nacházejí vedle pravoslavné katedrály také katolický kostel, synagoga a mešita.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

V Kardžali v jihovýchodním Bulharsku musela být dnes pro modlitby uzavřena mešita po hrozbě bombovým útokem. V Bulharsku je asi deset procent obyvatel tureckého původu, většinou současně vyznává islám. Žijí většinou na jihovýchodě země a jejich strana DPS je zastoupena v parlamentu, kde je v opozici. Menšinová vláda pravého středu je při hlasováních v zastupitelském sboru závislá na podpoře poslanců Útoku.