Pilot havarovaného francouzského airbusu prý nebyl v kokpitu

Berlín - Pilot francouzského airbusu, který se před dvěma roky zřítil do Atlantiku během letu z Ria de Janeiro do Paříže, prý nebyl v kokpitu, když se začala nehoda odvíjet. Na záznamech z vylovených černých skříněk zříceného stroje je každopádně slyšet, jak se osmapadesátiletý Marc Dubois žene do pilotní kabiny. „Na oba kopiloty ještě křičel pokyny, aby letadlo zachránil,“ citoval německý magazín Der Spiegel nejmenovaného experta z okruhu vyšetřování.

Dosud se vycházelo z toho, že posádka letadla společnosti Air France při letu AF 447 navedla stroj přímo do bouřkové oblasti. Záznam průběhu letu zachycený v černé skříňce však ukazuje, jak se posádka snažila zvolit co možná nejšetrnější trasu průletu bouřkovou frontou. Ledové krystalky pak ale podle informací německého magazínu ucpaly sondy měřící rychlost letu na trupu stroje.

„Záznamník letových parametrů vykazuje krátce po vypadnutí údajů o rychlosti letu strmé stoupání stroje,“ řekl expert magazínu Der Spiegel. V důsledku toho se mohly zastavit motory a následovalo zřícení stroje. Jestli šlo o chybu pilota, nebo zasáhly řídící počítače Airbusu A330, není údajně jasné. Výrobce se podle Der Spiegelu k tomu odmítl vyjádřit s poukazem na pokračující vyšetřování.

Záhada kolem nehody francouzského letounu má být vyřešena koncem června. V té době se dá počítat s výsledky vyhodnocování dat ze záznamníků v černých skříňkách, řekl státní tajemník francouzského ministerstva dopravy Thierry Mariani. Podle prvních informací nic nenasvědčuje technické závadě na letadle, což už výrobce sdělil svým zákazníkům.

0Airbus se zřítil do Atlantiku 1. června 2009, zahynulo všech 228 lidí na palubě. Černé skříňky z něj byly vyzvednuty během nového pátrání začátkem tohoto měsíce z hloubky 3 900 metrů. Údaje v nich obsažené jsou čitelné a vyhodnocují je vyšetřovatelé ve Francii.