Za smrt demonstrantů půjde Mubarak a jeho synové před soud

Káhira - Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak a jeho dva synové Alá a Gamál budou souzeni kvůli střelbě do demonstrantů při letošních protivládních protestech. Kromě vraždy několika stovek demonstrantů jsou obviněni ze zneužití moci, plýtvání veřejnými prostředky a z nezákonného obohacování. Prohlásil to dnes egyptský generální prokurátor poté, co některé skupiny v zemi vyzvaly na pátek k masovým demonstracím kvůli urychlení procesu s exprezidentem a členy jeho rodiny. Případ již předal soudu. Podle soudce by žalobce mohl pro Mubaraka požadovat trest smrti. Podobným obviněním čelí také Mubarakův blízký pobočník Husajn Sálim, který je na svobodě.

„Toto rozhodnutí je dobrá věc, ale přišlo pozdě,“ řekl člen hnutí Mládež 6. dubna, které stálo za dřívějšími protivládními protesty v Egyptě a na pátek vyzvalo k dalším akcím. Podle jiného aktivisty se plány uspořádat v pátek demonstrace nemění, protože jiné požadavky aktivistů zůstávají nevyslyšeny. Egypťané žádají mimo jiné zrušení výjimečného stavu a rázné zakročení proti korupci ve státních institucích.

Mubarak a oba jeho synové jsou nyní ve vyšetřovací vazbě; exprezident v nemocnici v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch a Gamál a Alá v káhirské věznici. Podle zdravotnických zdrojů je stav třiaosmdesátiletého exprezidenta stabilní. Do káhirské vězeňské nemocnice ale prý nemůže být převezen, protože zařízení nemá vybavení k tomu, aby mu zajistilo potřebnou péči.

Mubarakův režim se zhroutil 11. února po 18 dnech lidových protestů. Podle oficiální bilance bylo v průběhu povstání zabito 846 lidí. Po Mubarakově odchodu se do čela země postavila armáda, která chce v září uspořádat parlamentní volby.