Jak si Moskva představuje protiraketový štít?

Moskva - Rusko chce záruky, že protiraketová obrana NATO v Evropě neoslabí jeho jaderný arzenál. Obává se, že systém plánovaný americkým prezidentem Barackem Obamou může po roce 2015 ohrozit jeho bezpečnost. Ruský prezident Dmitrij Medvěděv o tom bude s Obamou jednat na nadcházejícím summitu G8 ve francouzském Deauville.

Před jednáním s Barackem Obamou na summitu G-8 prezident Medvěděv chrastí zbraněmi. Bez společné protiraketové obrany se Evropa podle něj vrátí na počátek 80. let, kdy ji držely v šachu jaderné velmoci. 

Moskva se na spolupráci na protiraketové obraně dohodla s NATO loni v Lisabonu. Teď je dotčená, že se nic neděje. „Toho času jsou představy velice odlišné,“ říká český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.  

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

Zatímco Brusel mluví jen o výměně informací, Moskva navrhuje sektorový systém. Chránila by Polsko a Pobaltí, aliance zbytek. NATO je ale k takovému návrhu chladné. 

Rusko nabízelo služby radaru v ázerbajdžánské Gabale už Bushově vládě a myšlenky na využití v evropské protiraketové obraně se nevzdává ani teď. „Je starý, ale výborně slyší všechno, co nikdo z NATO kromě Turecka. Rusko už teď dobře zná hrozby, které mohou Českou republiku i další státy čekat za 5, 10 let,“ tvrdí Vladimir Orlov z Centra politických studií Ruska.