Jemenská vláda bombarduje opozici, v Sýrii další mrtví

Saná/Damašek – Jemenské letectvo bombarduje kmenové povstalce, kteří ovládli území nedaleko hlavního města Saná. Zabito bylo 19 lidí a desítky zraněny. Střety mezi vojáky a povstalci se vyostřují. Už od února se snaží opozice donutit k odchodu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, staví se proti němu čím dál víc kmenových vůdců. Protivládní protesty pokračují i v Sýrii, kde dnes zahynulo nejméně osm demonstrantů.

V Saná se shromáždily desetitisíce lidí k demonstraci pod heslem Pátek pokojné revoluce proti Sálihovi. Vypouštěli bílé holubice a nesli rakve s těly desítek osob zabitých tento týden.

Některé z místních kmenů se v minulých dnech připojily k opozici se zbraněmi v rukou. Jeden z nich oznámil, že se v oblasti vzdálené asi 100 kilometrů od Saná zmocnil vojenského tábora republikánských gard věrných prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Kmenový vůdce Hámid Ásim tvrdí, že jeho lidé zabili velitele tábora a několik gardistů zranili. Ztratil přitom šest bojovníků.

Video Studio ČT24 o situaci v Jemenu
video

Studio ČT24 o situaci v Jemenu

Opozice se zatím povětšinou zdržela ozbrojených akcí, ale teď je podle mnohých Jemen na pokraji občanské války.

Sálih v neděli po několikáté odmítl podepsat smírčí dohodu s opozicí. V Saná pak vypukly srážky, při nichž od neděle přišlo o život 80 lidí.

V Sýrii další mrtví

Střelbou a slzným plynem rozháněly syrské bezpečnostní složky v několika městech demonstranty, nejméně osm lidí zabily a další zranily. Tisíce lidí i dnes přes zákaz demonstrovaly za odchod prezidenta Bašára Asada. Spálili i podobiznu Hasana Nasralláha – vůdce radikálního hnutí Hizballáh, které prezidenta podporuje. Zásahy proti demonstrantům jsou hlášeny z Damašku, Dajr az-Zauru, Halabu, Homsu, Rastanu a Dáilu. Opozice vyzvala armádu, aby se při dnešních protestech připojila na stranu demonstrujících. Vojsko ale prozatím většinou projevovalo loajalitu režimu.

Po týdnech nepokojů v Sýrii vláda oficiálně poslala proti demonstrantům milice. Jednotky podporují režim a zároveň ovládají vyděračské a pašerácké gangy. Opozice jim přičítá střelbu z aut, rabování i většinu z tisíce obětí, které si odboj zatím vyžádal. Jen během dneška zabily asi čtyři demonstranty.