K Fukušimě se blíží tajfun, elektrárna zbrojí

Tokio - Jih Japonska sužuje tajfun Songda, jenž postupuje na severovýchod země, kde by mohl svými lijáky a vichry zasáhnout oblast, kterou začátkem března zdevastovalo silné zemětřesení. Tamní poškozená jaderná elektrárna Fukušima oznámila, že proti případnému působení bouře přijala potřebná opatření a že se podařilo obnovit chladicí systém reaktoru. Tajfun přišel z jihu od Filipín. Na japonském ostrově Okinawa na jihu země zranil 57 lidí, z toho pět těžce.

V oblasti elektrárny Fukušima již v důsledku tajfunu zesílily deště a spolu s nimi i obavy, že se do Tichého oceánu dostane radiací kontaminovaný déšť. Provozovatel jaderné elektrárny oznámil, že objekt pokryl umělou pryskyřicí, aby se zabránilo, že vítr či déšť odnese radioaktivní látky.

Meteorologové zatím nejsou s to určit, zda bouře plně zasáhne i oblast Fukušimy. Předpovídají ale, že se tajfun do večera zmírní. Budou ho však podle nich dále provázet přívalové deště. Nad Tokiem, které leží 220 kilometrů od elektrárny, se bouře očekává v pondělí kolem 9:00 místního času (v pondělí ráno ve 2:00 SELČ).

Technikům se podařilo zprovoznit chladicí systém jednoho ze čtyř poškozených reaktorů jaderné elektrárny. Společnost TEPCO, která objekt spravuje, upřesnila, že se vyměnil motor pumpy, která čerpá vodu k ochlazení reaktoru a jaderného paliva. Porucha pumpy zvedla dočasně teplotu vody v reaktoru z 68 na 93,7 stupně Celsia.

TEPCO
TEPCO