Na vietnamské policisty se musí tvrdě: konec frajeřinek a pití

Hanoj – Vietnamští policisté mají s nošením tmavých brýlí a kouřením ve službě utrum. Hanojské ministerstvo veřejné bezpečnosti tímto rozhodnutím reaguje na vlnu nevole, kterou u tamní veřejnosti vyvolala videonahrávka, na níž pokuřující dopravní policista ve slunečních brýlích přijímá úplatek. Na nahrávku upozornil o víkendu list Tuoi Tre a ministerstvo veřejné bezpečnosti policistům vzápětí zakázalo kdeco.

Nařízení ministerstva dále zakazuje mužům zákona číst v práci noviny a knihy nebo si prostě jen povídat, pít ve službě alkohol nebo si vyřizovat soukromé telefonní hovory. Policisté navíc musejí jaksepatří vystupovat; to mimo jiné znamená, že napříště nemohou mít ruce v kapsách nebo číhat na provinilce schovaní za stromem nebo v křoví. Některé ze zákazů již byly v platnosti, ale nová direktiva je rozšiřuje. Některé pokyny se týkají i soukromí policistů: nesmějí se například opít do němoty, a to ani mimo službu, a nesmějí chodit do restaurací, které protiprávně zasahují na chodník.

Podle organizace Human Rights Watch narůstá také brutalita vietnamských policistů. Zpráva z loňského září hovoří o 19 takových případech, při nichž zahynulo 15 lidí.

Vietnamský policista s cigaretou a tmavými brýlemi
Vietnamský policista s cigaretou a tmavými brýlemi