Mobily by mohly způsobovat rakovinu mozku

Londýn - Používání mobilních telefonů může zvýšit riziko určitých druhů rakoviny mozku. Oznámila to Světová zdravotnické organizace. Vyplývá to z výzkumů 31 vědců ze 14 zemí světa. Uživatelé mobilů by podle odborníků měli zvážit, jakým způsobem omezit jejich užívání. Odborníci sice zařadili mobily do kategorie „možná karcinogenní“, zda tomu ale opravdu tak je, budou muset prokázat další výzkumy.

WHO odhaduje, že na světě se používá pět miliard mobilů. Pracovní skupina 31 vědců ze 14 zemí teď uvedla, že přehled všech dostupných vědeckých důkazů naznačuje, že používání mobilních telefonů by mělo být klasifikováno jako „možná karcinogenní“. Podle nich by totiž mohla existovat spojitost mezi užíváním telefonu a vzniku gliomu mozku. 

Odborníci proto vyzývají, aby jejich uživatelé zvážili, jak omezit dobu, po kterou jsou vystaveni elektromagnetickému záření těchto přístrojů.

K tomu, aby se podařilo jasně prokázat spojitost mezi užíváním mobilních telefonů a rakovinou, je ale prý potřeba dalších výzkumů. Ed Young z centra pro výzkum rakoviny ve Velké Británii říká: „Stanovisko WHO znamená, že existují některé důkazy o spojení mobilů a rakoviny, ovšem jsou natolik slabé, že ještě není čas na nějaké vážné závěry.“

„Riziko rakoviny mozku u lidí, kteří používají mobil, a lidí, kteří naopak ne, je v porovnání podobné,“ dodal.

Výsledky dosavadních výzkumů jsou tedy spíše rozporuplné. Loni byly například publikovány výsledku výzkumu, při němž odborníci po deset let sledovali téměř 13 tisíc uživatelů mobilních telefonů. K jednoznačnému závěru ale nedošli.