Těla cestujících zůstávají v oceánu i 2 roky od tragédie

Paříž - Tým francouzských záchranářů v těchto dnech vyzdvihl ze dna Atlantiku těla 75 lidí, kteří před dvěma lety zahynuli při katastrofě letadla společnosti Air France během letu z Ria de Janeira do Paříže. Kolik těl bude nakonec vyzdviženo, není jasné. Policie nesdělila, v jakém stavu vyzdvižená těla jsou. První dvě z počátku května byla vzhledem k nízkým teplotám v hlubinách v uspokojivém stavu, ale poškodila se cestou na hladinu.

„Pětasedmdesát jich zatím bylo vyzdviženo, ale na konečné číslo si musíme počkat až do ukončení operace,“ řekl mluvčí na tiskové konferenci uspořádané při příležitosti druhého výročí katastrofy. Zkáza letounu, jejíž příčiny nejsou dosud úplně jasné, se odehrála 1. června 2009 a připravila o život všech 228 lidí na palubě.

Prvních padesát mrtvých záchranáři nalezli těsně po katastrofě na hladině oceánu. Zbytek ale pohřbily na dně trosky letadla, které se podařilo nalézt až letos. Počátkem května potápěči vyzdvihli z hloubky 3 900 metrů při komplikované operaci první dva mrtvé, upoutané ještě v palubních sedadlech. Pozůstatky mrtvých jsou podrobeny analýze DNA, aby bylo možné oběti identifikovat.

Data z černých skříněk zveřejněná minulý týden ukazují, že letoun se vymkl kontrole zhruba čtyři minuty před pádem do moře. Záhada má být definitivně vyřešena koncem června, kdy lze očekávat výsledky vyhodnocení dat z černých skříněk.