Nad protiraketovou obranou v Česku se vznáší otazníky

Los Angeles - Vznik střediska americké protiraketové obrany v Česku, o němž se dlouho hovořilo jako o hotové věci, je zřejmě nejistý. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl v Los Angeles novinářům, že strategická debata s USA „ hýbá nějakým jiným směrem“. Projekt střediska označil za zatím nejasný.

„Není to také jediný záměr, který jsme tady měli nebo máme. Spíš čekám diskusi o jiných tématech,“ uvedl Schwarzenberg. „Hlavně musíme najít různé věci, abychom nestáli jenom na jednom projektu,“ dodal.

Podle původních informací mělo středisko začít vznikat letos jako náhrada za zvažovanou výstavbu radaru v Česku. Zařízení, jež by shromažďovalo a dál předávalo data ze senzorů a družic, hodlaly USA financovat dvěma miliony dolarů. Mělo se stát součástí společné protiraketové obrany NATO.

Ministr obrany Alexandr Vondra již dříve centrum popsal jako dvě kanceláře, jednu v Praze na generálním štábu armády a druhou na jiném místě. Experti v nich měli obsluhovat počítačové terminály sledující případný pohyb raket. Podle Vondry je projekt jen prvním krůčkem k zapojení ČR do systému protiraketové obrany, který by měl být dobudován někdy okolo roku 2020.

Předloni v září americká administrativa prezidenta Baracka Obamy zrušila původní plány týmu prezidenta George Bushe na postavení radaru v českých Brdech a sila s antiraketami v Polsku. Americká vláda pak přišla s novým projektem, jehož součástí mělo být centrum včasného varování v Praze.