Bílý dům prověřuje, zda útok na Google nezasáhl vládu

Washington - Bílý dům prověřuje zprávy, že nedávný hackerský útok na e-mailové účty serveru Google mohl směřovat i proti vládní elektronické korespondenci. Nevěří však tomu, že by vládní e-mailová korespondence byla skutečně prolomena. Prohlásil to mluvčí Bílého domu Tommy Vietor. Společnost Google ve středu oznámila, že neznámí hackeři působící zřejmě z centrální Číny se pokoušeli nabourat do e-mailových účtů stovek uživatelů, včetně vyšších vládních činitelů USA a vysokých představitelů americké armády, ale také do účtů čínských autonomních aktivistů a novinářů. Čína se proti tvrzení Googlu ohradila a označila je za nepřijatelné.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) oznámil, že byl o věci informován a jeho odborníci nyní v Googlu záležitost prověřují. Podle Googlu se do systému Gmailů (účtů vyššího úrovně a kapacity) pokoušel dostat hacker připojený do sítě ve městě Ťi-nan ve středovýchodní Číně. Tady je technická univerzita a silné zastoupení tu má i čínská armáda. Hacker se snažil získat vstupní hesla k jednotlivým účtům formou takzvaného phishingu, tedy podvodnými e-mailovými útoky s cílem vylákat důvěrné informace.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dnes prohlásila, že obvinění jsou velmi vážná, a potvrdila, že americká vláda je prověřuje. „Jsme samozřejmě velmi znepokojeni oznámením Googlu o kampani, o níž je firma přesvědčena, že pochází z Číny, a jejímž cílem bylo získat hesla k e-mailovým účtům serveru,“ uvedla také Clintonová. 

Video Google hlásí případ hackerských útoků
video

Google hlásí případ hackerských útoků

Google hlásí případ hackerských útoků

EKO 13 2.6.

Reportáž Davida Miřejovského

Čínská vláda dnes popřela, že by stála za útokem, a prohlásila, že svalování viny na Čínu je nepřijatelné. „Čínská vláda vždy potírala internetové piráty. Je to celosvětový problém a Čína je jednou z obětí. Tvrzení, že hackery v útocích podporujeme, je zcela smyšlené,“ řekl Chung Lej, mluvčí čínského ministerstva zahraničí. 

Erik Grosse, Google:

„Cílem těchto snah byla zřejmě možnost sledovat obsah velkoobjemových schránek významných uživatelů.“

Nejde o první útok údajných čínských hackerů na počítačové systémy v USA. Jak informovala britská BBC, americké ministerstvo obrany chce brzy zveřejnit plány, podle nichž by do budoucna byly závažné internetové útoky na americké vládní systémy hodnoceny jako válečný čin. V případě kybernetického útoku na klíčové počítačové systémy Spojených států by pak mohl americký prezident nařídit uvalení ekonomických sankcí, odvetný internetový nebo dokonce vojenský úder.

Jako útok proti Spojeným státům by mohly být hodnoceny nejzávažnější formy internetového napadení, které by ohrozily americké civilisty, například odpojením dodávek energie. Zatím však není jasné, jakým způsobem by USA reagovaly, pokud by původcem útoku byla třeba skupina teroristů, a nikoliv konkrétní stát. Nutnost nového přístupu potvrzuje podle BBC i květnový hackerský útok proti zbrojovce Lockheed Martin, která je jedním z dodavatelů americké armády.