Itálie slaví sjednocení

Řím – Itálie slaví 150 let od sjednocení země. Na ceremoniál přijelo 80 státníků z celého světa. Česko zastupuje Václav Klaus. Dorazili mimo jiné také ruský prezident Dmitrij Medvěděv, americký viceprezident Joseph Biden nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Oslavy kromě sjednocení Itálie připomínají rovněž založení republiky v roce 1946. Italové tehdy rozhodli v referendu o zrušení monarchie.

Oslavy zahájil prezident Giorgio Napolitano, když položil věnec u hrobu neznámého vojína před pomníkem Vittoriano v Římě.

Oslavy doplňuje velkolepá vojenská přehlídka. Ta představila vojenskou techniku od počátku 20. století do současnosti. Na třídě Via dei Fori Imperiali, která vede ke Koloseu a kterou vystavěl ve 30. letech fašistický diktátor Benito Mussolini, se také prošly stovky vojáků v historických unifromách.


Italské úřady uzavřely vzdušný prostor nad hlavním městem kvůli vystoupení leteckých akrobatů Frecce Tricolori. Na střechách se kvůli bezpečnosti rozmístili odstřelovači. Nasazeno bylo asi 2500 policistů a vojáků. 

Do Říma totiž přijeli na oslavy přední světoví státníci. Italský premiér Silvio Berlusconi se při té příležitosti setkal s ruským prezidentem Dmitrijem Medvěděvem.