V Rusku hoří deset tisíc vagonů s municí

Moskva - S obrovským požárem a ničivými explozemi dělostřeleckých granátů bojujíod včerejšího večera hasiči a vojáci ve vojenském objektu v ruském Udmurtsku na řece Volze. Podle oficiálních údajů oheň zachvátil 18 muničních skladů, v nichž je až 10 000 vagonů naplněných dělostřeleckou a raketovou municí. Evakuováno bylo už přes 30 000 lidí, v rozlehlém areálu muničního skladu hoří 150 budov. Na selhání srdce zemřeli dva starší lidé, několik lidí se pohřešuje. Ruská média píší až o 18 mrtvých. Příčinou požáru byl prý nedopalek. Ministerstvo pro mimořádné situace odpoledne oznámilo, že požár byl už lokalizován a že zhruba polovina evakuovaných se již může vrátit do svých domovů.

První výbuchy se začaly ozývat v noci, když vojáci munici přemisťovali. Okolí všech osmnácti muničních skladů hoří, požár je vidět do vzdálenosti dvaceti kilometrů. Lidé v panice prchají z okolních obcí, na silnicích vládne chaos, kolabuje i doprava na železnici.

Nejprve byla evakuována vesnice Pugačovo u Iževska, která leží v bezprostřední blízkosti vojenského útvaru. Po několika hodinách oheň a exploze vyklizenou obec zcela zpustošily. Později museli záchranáři přikročit k vyklizení vzdálenějšího města Agryz v sousedním Tatarstánu, kam střepiny granátů dopadají. Všech 20 000 obyvatel muselo své domovy urychleně opustit, v polovině města exploze rozbily okna obytných budov. I čtyři hodiny po první explozi se podle svědků výbuchy ozývaly „každou vteřinu“ a podle expertů neustanou dřív než po 24 hodinách.

Video Reportáž Barbory Šámalové
video

Reportáž Barbory Šámalové

Reportáž Barbory Šámalové

Události - 3. 6. 2011

Telefonát Barbory Šámalové

Záchranné práce na místě řídí náměstek ruského ministra obrany armádní generál Dmitrij Bulgakov spolu s udmurtským prezidentem Alexandrem Volkovem a tatarským premiérem Ildarem Chalikovem.

Úřady během noci upřesnily, že zhruba polovina munice uskladněné v hořícím skladu jsou dělostřelecké granáty, druhá polovina pak rakety. Podle agentury RIA Novosti v podzemních skladech začaly explodovat i náboje určené pro ruský raketový systém Grad. Ničivou sílu uskladněných raketových náplní odhadují experti na 58 tun trinitrotoluenu. Munice svezená do skladu byla určena k likvidaci.

/*json*/{"map":{"lat":56.619598741321,"lng":53.114776611328,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":56.613175781667,"lng":53.086624145508,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/