Kevorkian je patrně nejznámější osobou spojovanou s eutanazií. V 90. letech byl obviněn, že umožnil více než stovce lidí spáchat sebevraždu. Nakonec se mu ale podařilo prokázat pouze jediný případ, za nějž byl odsouzen k deseti až 25 letům vězení. V červnu 2007 byl ale po osmi letech ze zdravotních důvodů propuštěn. Televizní společnost HBO o něm natočila film You Don't Know Jack (Neznáte Jacka), v němž titulní roli hrál americký herec Al Pacino.
Rok po propuštění se Kevorkian jako nezávislý kandidát ucházel o křeslo v Kongresu za předměstský obvod Detroitu. Jeho hlavním heslem bylo prosadit právo na smrt. Vycházel přitom z jednoho z dodatků americké ústavy, který chrání práva, jež nejsou výslovně uvedena v jiných částech ústavy. Podle něj se mezi ně řadí i volba zemřít za asistence lékaře. Získal však jen 2,7 procenta hlasů tamních voličů.

Filozof Jan Payne v Událostech, komentářích
Kevorkian se narodil 26. května 1928 v Pontiaku ve státě Michigan, jeho arménští rodiče prchli do USA před tureckými masakry. Svůj život spojil s tématem smrti. Kevorkian, který se v době války za pár týdnů naučil německy a japonsky, aby rozuměl nepřátelům, vystudoval patologii. V roce 1952 při stáži v nemocnici spatřil ženu umírající na rakovinu. Když se na něho zahleděla „žlutýma očima zapadlýma v atropických důlcích“, zdálo se mu prý, že ho prosí o vysvobození. To ovlivnilo jeho další dráhu, stejně jako v roce 1987 návštěva Amsterdamu, kde se eutanazie již léta tolerovala. Začal přes inzerát v amerických tiskovinách nabízet „poradenství ve smrti“.
Kevorkianův obhájce Geoffrey Fieger v roce 1994:
„Jeho úmyslem není někoho zabíjet, ale zmírňovat utrpení. To je doktor Kevorkian.“
V září 2005 v rozhovoru pro MSNBC Kevorkian zmírnil svá stanoviska a prohlásil, že když bude podmínečně propuštěn, nebude v inkriminované činnosti pokračovat. Přesto mu byla v prosinci 2005 podmínka zamítnuta. Uspěl až o rok později s datem odchodu z vězení 1. června 2007 ze zdravotních důvodů. Byl vážně nemocný: měl hepatitidu typu C, vysoký krevní tlak, cukrovku, trápily ho závratě.
Asistovaná sebevražda je v USA legální právě pouze v Oregonu, a to od roku 1997. Jsou pro ni ale stanoveny přesné podmínky: nemocnému musí mimo jiné podle lékařů zbývat méně než půl roku života, musí lékaře požádat o pomoc a nejméně tři svědci musí doložit, že se tak děje bez nátlaku pacientova okolí. Nemocný má pak právo rozhodnout o místě a čase eutanazie. Dosud zde o smrtící látku požádalo několik stovek lidí.