Američtí vojáci vedou válku také s přemírou léků

Washington - Amerika bilancuje a sčítá oběti válek s terorismem. Za posledních téměř deset let ztratila v Afghánistánu a Iráku skoro šest tisíc vojáků a desetitisíce mužů utrpěly zranění. Teď se navíc ukazuje, že další stovky veteránů zemřely mimo bojiště a na vině jsou podle všeho léky. Nebo spíš jejich velké množství, které jim ordinují vojenští doktoři.

Američtí vojáci bojují na dvou frontách, na jedné straně je válka s terorem, na straně druhé pak válka s nadužíváním léků. V té druhé však často prohrávají a lékaři už mluví o epidemii předávkování antidepresivy.

Také seržant Chris Bachus byl na misi v Afghánistánu a dvakrát v Iráku. Zde také zemřel, ovšem nepřítel ho nezabil. „Přestal dýchat. Zabil ho mix léků. Měl psychické problémy a doktoři mu pokaždé buď zvýšili dávkování, nebo nasadili silnější prášky,“ říká bratr zesnulého vojáka Jerry Bachus.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Mix léků často zabíjí

Vyšetřování odhalilo, že bral 27 léků, mezi nimi sedativa, opiáty či antidepresiva. Téměř všechny mu předepsal vojenský doktor v posledních třech měsících. Tyto prášky užívá až třetina všech amerických vojáků v misích. Navíc své o tom ví i bratr mrtvého vojáka, sám veterán: „Lékař vám okamžitě dá, co potřebujete, abyste se cítili líp. Nic nezkoumá. Za vámi stojí v řadě tisíc vojáků se stejnými problémy.“

Vojáky proto čím dál častěji zabíjí selhání srdce, předávkovaní, umírají při zbytečných nehodách a roste mezi nimi sebevražednost. „Syn přežil výbuch bomby a viděl zabití iráckých civilistů. Trpěl bolestí hlavy, úzkostí, pocitem viny a zapomínal. Když vyhledal pomoc, dali mu koktejl smrti z antidepresiv, léků proti úzkosti a prášků na spaní. Pak si podřezal žíly,“ uvedla matka veterána z Iráku Mary Lahasová.

Armáda se nyní snaží problém řešit. Od teď mohou dostat lék na předpis jen jednou za měsíc a inspekce prověří všechny případy, kdy vojáci užívají víc než tři léky současně. „Budeme rozvíjet i alternativní léčbu, jako je akupunktura nebo jóga. Musíme zásadně omezit léčbu opiáty,“ přiblížil brigádní generál americké armády Richard Thomas.

Pohřeb amerického vojáka
Pohřeb amerického vojáka
Více fotek
  • Pohřeb amerického vojáka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/794/79382.jpg
  • Americký voják v akci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/23/2228/222780.jpg