Ošetřování raněných je v Bahrajnu pokusem o svržení monarchie

Manáma - V Bahrajnu začal politický proces se 47 zdravotníky; soud je viní z pokusu o svržení monarchie. Doktoři a zdravotní sestry se údajně provinili tím, že v březnu ošetřovali účastníky protivládních protestů. Většina obžalovaných je z kliniky v hlavním městě Manáma. Zatčeni byli v březnu. Proces se koná s vyloučením veřejnosti. Od začátku nepokojů uvěznil bahrajnský režim stovky disidentů. Čtyři známí členové opozice vazbu nepřežili.

Mezi obžalovanými je 23 lékařů a 24 zdravotnic. K bodům obžaloby patří účast na nepovolených shromážděních, spoluúčast na akcích, jejichž cílem bylo svržení monarchie, a šíření lživých informací. Obžalovaní tvrdí, že měli prostě jen v době protestů službu a museli ošetřit kohokoli.

Bahrajnská vláda v březnu kvůli protestům vyhlásila výjimečný stav, který byl zrušen až minulý týden. Demonstrace proti vládnoucí sunnitské rodině Chalífů začaly v únoru a vyžádaly si 31 mrtvých. Mezi nimi jsou i čtyři známí zástupci opozice, kteří zemřeli ve vazbě. Ve věznicích skončily stovky oponentů režimu, někteří už byli souzeni a dva dostali tresty smrti.

Většina Bahrajnců vyznává šíitský islám a nelíbí se jim, že se musejí podřizovat vládnoucím menšinovým sunnitům. Lidé vyšli do ulic po zrušení výjimečného stavu znovu. V neděli večer policie rozháněla v okolí Manámy shromáždění slzným plynem a gumovými projektily. Vláda tato shromáždění nepovažuje za protivládní protesty, ale za akce výtržníků.

Demonstrace v Bahrajnu
Demonstrace v Bahrajnu