3D tiskárna v každé rodině – už brzy možná realita

Praha - 3D tiskárny, které doposud využívaly především automobilky, se brzy rozšíří i do domácností. Vývojáři už pracují na výrobě levnějších modelů. Zhruba do pěti let si budeme moci vytisknout například úchytky do koupelny a jiné věci běžné potřeby. Trojrozměrné tiskárny už umí zpracovat nejen plasty, ale i kov nebo pryskyřici. Ty nejlepší vyrobí dokonce dort.

3D tiskárny během několika desítek minut vymodelují téměř cokoli. Stačí zadat příslušné parametry do počítačového programu. Do dvou hodin může mít člověk na druhém konci světa stejné brýle jako vy, aniž by odešel z domu. „Když budete mít tuto věc doma, můžete si snadno vyrobit náhradní díl pro stůl nebo houpačku. Stačí si je jenom vyfotit. Lehce taky vytvoříte hračku pro dítě,“ míní šéfredaktor CrunchGear John Biggs.

Rajeev Kulkarni, viceprezident 3D Systems

„Trojrozměrně tiskneme už 25 let. Nyní se snažíme 3D tiskárny nabízet běžným zákazníkům a masově je rozšířit.“

Video Reportáž Jany Horké
video

Reportáž Jany Horké

Oproti klasickým tiskárnám mají ty 3D jednu velkou výhodu. Vše, co vytisknou, je plně funkční. Dnes se 3D tiskárny používají především v automobilovém průmyslu a v designu, kde vyrábějí trojrozměrné modely aut nebo třeba domů. Přestože stojí i desítky milionů korun, od roku 2003 zažívají boom. Srazit cenu nákladné technologie a dostat ji tak takřka do každé domácnosti by mohly RepRap tiskárny, které se na trhu objevily před několika lety.

„Dají se vyrobit za 13 tisíc. Není to složité,“ podotkl vývojář Josef Průša. Jenže RepRap tiskárny zatím mají jednu základní nevýhodu. Umí zpracovávat jenom plasty, například s kovy si zatím neporadí.

Do běžných 3D tiskáren se přitom používá hned několik materiálů – samolepicí fólie, pryskyřice nebo kovový prášek. „To nejrozšířenější dneska je plast. Je to ABS plast - taková struktura, která se používá u stavebnice Lego,“ vysvětlil Karel Pavelka ze stavební fakulty ČVUT.

Loni se na trhu s trojrozměrnými tiskárnami protočila víc než miliarda dolarů. V roce 2020 už by to mělo být pětkrát víc. Vývojáři věří, že v budoucnu se dostanou do vesmíru.

Příprava pro 3D tisk
Příprava pro 3D tisk