Afghánské fotbalistky kopají do míče, i když jim hrozí smrtí

Kábul – Ženám fotbalistkám v Afghánistánu hrozí velké riziko. Konzervativní islámský režim takové sportovní vyžití odsuzuje a hráčky čelí nejen kritice, ale i výhrůžkám smrti. Přesto si chtějí svoji zálibu uhájit. Teď trénují na souboj se soupeřkami vojačkami z jednotek NATO. Právě aliance dovoluje Afghánkám hrát na jejich hřišti.

Khalida je kapitánkou jediného ženského fotbalového týmu v Afghánistánu. Čelí kritice islámské konzervativní společnosti i každodenním vyhrůžkám zabitím. Jediné místo, kde mohou ženy hrát, je prostor, který jim půjčuje vedení Severoatlantické aliance v Kábulu. Není to jenom hřiště, občas tady přistanou i vrtulníky. Ani to ale dívky nezastaví. 

„Miluju fotbal, je pro mě všechno. Když sem přijdu a ucítím tu hru, zapomenu na všechny problémy. Jsem hrozně šťastná, když vidím celý náš tým,“ říká Khalida Popalová, kapitánka afghánského národního týmu. 

Video Reportáž Tomáše Etzlera
video

Reportáž Tomáše Etzlera

Tým už hrál v Německu, Bangladéši a Nepálu. Ještě před pár měsíci mohly trénovat na národním stadionu v Kábulu. Afghánský olympijský výbor však odtamtud ženy vykázal.

Fotbalistky navíc dennodenně čelí výhrůžkám smrtí, většinou jsou anonymní. „Dvě holky už to vzdaly a opustily zemi,“ říká fotbalistka Khatta. 

Doma se afghánské fotbalistky mohou postavit jedinému soupeři - vojačkám NATO. Afghánky tvrdí, že jim to jen přidělává problémy. Třeba proto, že vojačky hrají v tričkách s krátkým rukávem a s obnaženýma nohama.

Afghánské fotbalistky
Afghánské fotbalistky