Majitelem alpských vrcholků snadno a rychle

Vídeň – „Za peníze je dneska všechno k mání, milý pane,“ říkal Jan Werich v jedné ze svých pohádek. V současné době se zdá, že právě tahle věta se stává stále pravdivější. Milovníci rakouských Alp si totiž nyní mohou pořídit vlastní horský vrcholek. Správce státního majetku nabízí na internetu hory Rosskopf a Grosse Kinigat, dohromady za 121 tisíc eur, tedy 2,9 milionu korun. Návrh se ale nelíbí starostům obcí, které pod oběma horami leží.

Rosskopf je vysoký 2 603 metrů, Grosse Kinigat o šestaosmdesát metrů vyšší. Oba vrcholky leží v Karnských Alpách nedaleko rakousko-italské hranice. Stránka, kde jsou obě hory nabízeny k prodeji, je označuje za jedny z nejkrásnějších vyhlídek v Karnských Alpách.

V Rakousku se prodávají hory, v Řecku zase ostrovy

Místním starostům ale nabídka radost neudělala. „Je pro mě nepochopitelné, proč se teď prodávají vrcholky hor,“ řekl starosta vesnice Kartitsch Josef Ausserlechner. „V Řecku se prodávají ostrovy, v Rakousku hory,“ podotkl s poukazem na hospodářskou situaci v Řecku. Atény totiž loni kvůli vysoké zadluženosti začaly nabízet pozemky na ostrovech a některé malé ostrůvky k prodeji nebo k pronájmu. Rakousko se ale na rozdíl od středomořské země nepotýká s obrovskými dluhy.

Nabízený pozemek o rozloze 1,2 kilometru čtverečního je podle Ausserlechnera pustina, odkud se nedá nic odnést. Jeho obec přesto projevila o obě hory zájem, může ale nabídnout jen symbolickou částku, nanejvýš několik tisíc eur. Podle novin Kleine Zeitung se už ale našlo asi dvacet lidí, kteří projevili zájem Rosskopf a Grosse Kinigat za navrženou cenu koupit. Starosta Ausserlechner ale případné kupce rovnou varuje: „Oplotit a uzavřít vrcholky přirozeně nepůjde.“ Obě hory jsou podle něj přirozenou součástí turistických stezek.

Rakousko
Rakousko