Řešení krize v Jemenu ztroskotalo

Saná – Představitelé jemenské opozice považují jednání o uzavření dohody a vyřešení krize v zemi za ztroskotané. Reagovali tak na včerejší kroky zástupce zraněného prezidenta Alího Abdalláha Sáliha, který se odmítl s opozičními skupinami sejít. Protirežimní hnutí požaduje okamžitou demisi hlavy státu.

O uzavření dohody k nenásilnému předání moci v Jemenu usilovaly v posledních dnech Spojené státy a Saúdská Arábie, kam byl Sálih převezen po útoku, při němž byl minulý týden zraněn.

Sálihovi stoupenci tvrdí, že se prezident v nejbližších dnech vrátí, opozice naopak doufala, že jeho odjezd ze země umožní uzavřít dohodu o předání moci. Tu ovšem prezident již třikrát odmítl podepsat. Dohoda počítá s ustavením vlády národní jednoty, v níž bude zastoupena také opozice, a s vypsáním voleb do dvou měsíců.

V centru jemenské metropole Saná se k protestu proti vládě prezidenta Sáliha sešlo v centru města například v pátek na 100 000 Jemenců. Demonstrující se domáhali toho, aby viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, který Sáliha zastupuje, umožnil vytvoření nové vlády. „Chceme přechodnou vládu,“ volali.